Dobro dziecka pozamałżeńskiego a rozwód

Pytanie:

"Badanie w ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym wykazało, że orzeczenie rozwodu zaszkodzi dobru małoletnich, wspólnych dzieci małżonków. Jeden z małżonków ma pozamałżeńskie małoletnie dziecko i zamierza założyć nową rodzinę. Nastąpił całkowity i trwały rozkład pożycia w małżeństwie. Czy sąd, odmawiając orzeczenia rozwodu ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci, bierze także pod uwagę dobro dziecka pozamałżeńskiego jednego z małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Dobro dziecka pozamałżeńskiego a rozwód

Rozwód jest prawnie uregulowany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Kodeks ten zawiera m. in. przesłanki do orzeczenia rozwodu. Można je podzielić na przesłanki pozytywne oraz negatywne. By można było orzec rozwód, muszą wystąpić przesłanki pozytywne (zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego). Nie mogą natomiast zaistnieć przesłanki negatywne. Dobro dzieci jest wymienione w przesłankach negatywnych. Kodeks nie pozwala mianowicie na orzeczenie rozwodu, jeżeli przez to miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Przez pojęcie „wspólnych dzieci” należy rozumieć:

  • małoletnie dzieci, za którymi przemawia pochodzenie z rozwodzącego się małżeństwa,
  • dzieci pozamałżeńskie, których pochodzenie od małżonków, których dotyczy sprawa rozwodowa, zostało ustalone w sposób przewidziany przez prawo (np. przez uznanie lub ustalenie ojcostwa),
  • dzieci przysposobione przez oboje małżonków oraz dzieci jednego z małżonków przysposobione przez drugiego z małżonków.

Dobro dziecka pozamałżeńskiego nie jest wymienione jako pozytywna przesłanka rozwodu. Może być natomiast brane pod uwagę w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, a drugi małżonek nie wyraża na ten rozwód zgody.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika