Dobrowolne poddanie się karze
Pytanie:
"Prokurator zaproponował podejrzanemu dobrowolne poddanie się karze. Czeka na decyzje podejrzanego. Podejrzany nigdy nie miał do czynienia z Prokuraturą i Sądami i nie wie jaką ma zaproponować karę. Podejrzenie - podrobienie podpisu na FV . Czy są jakieś ,, warianty '' kar, które podejrzany mógłby zaproponować? Jest jedynym żywicielem rodziny (żona - na wychowawczym, małe dziecko) z dochodami ok. 1700zł netto. "
Odpowiedź prawnika: Dobrowolne poddanie się karze
Kara, którą może zaproponować podejrzany lub oskarżony wykorzystując instytucję dobrowolnego poddanie się karze, zależy od zagrożenia przewidzianego dla przestępstwa, o popełnienie którego jest podejrzany lub oskarżony.
Przestępstwo sfałszowania materialnego dokumentu (art. 270 par.1 kk) zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy jest to pierwsze i jedyne przestępstwo podejrzanego, oskarżonego, stopień społecznej szkodliwości czynu nie jest wysoki kara grzywny byłaby najkorzystniejszym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy podejrzany, oskarżony jest osobą pracującą i uzyskującą z tego tytułu środki, które mogą zostać przeznaczone na zapłacenie kary grzywny.
Kara grzywny wymierzana jest w stawkach dziennych: w liczbie od 10 do 360. Następnie sąd ustala wysokość jednej stawki dziennej (od 10 zł do 2000 zł) biorąc pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i zarobkowe. Orzeczona kara grzywny jest więc iloczynem: liczby stawek dziennych przez wysokość jednej ustalonej przez sąd stawki.
Rodzaj kary i jej wymiar zależy w dużej mierze od rozmiaru szkody jaka została spowodowana czynem podejrzanego, oskarżonego. Im większa szkoda tym surowsza kara.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?