Dochodzenie należności z umowy dzierżawy
Pytanie:
"W jaki sposób najszybciej wyegzekwować należności wynikające z umowy o dzierżawę, w przypadku zalegania z nimi przez dzierżawcę - podać do sądu czy komornika? "
Odpowiedź prawnika: Dochodzenie należności z umowy dzierżawy
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wydzierżawiający może wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu, jeśli dzierżawca zalega z zapłatą czynszu za co najmniej dwa okresy płatności, a w przypadku czynszu płatnego rocznie - trzy miesiące. Z treści pytania wynika jednak, iż chciałby Pan/Pani przede wszytkim wyegzekwować zapłatę. Postępowanie egzekucyjne (czyli takie, które prowadzi już komornik) można wszcząć jedynie na podstawie tytułu wykonawczego (czyli tytułu egzekucyjnego opatrzonego klauzulą wykonalności). Innymi słowy, jeżeli chce Pan/Pani wszcząć postępowanie egzekucyjne (zastosować tzw. przymus państwowy) najpierw należałoby zwrócić się do sądu, w tym wypadku wystosować pozew o zapłatę (dowodem na przysługujące roszczenie będzie - między innymi - umowa dzierżawy) z tytułu umowy dzierżawy. Dopiero wyrok opatrzony klauzulą wykonalności będzie podstawą do przeprowadzenia egzekucji. Warto także pamiętać, że wydzierżawiającemu przysługuje ustawowe prawo zastawu na przedmiotach wniesionych do przedmiotu dzierżawy, a będących własnością dzierżawcy. Zastaw ten zabezpiecza należności za czynsz i świadczenia dodatkowe, z którymi zalega nie dłużej niż rok.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?