Dochodzenie w sprawie oszustwa

Pytanie:

"Załóżmy, że wyślę do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przy zakupie towaru (uporczywy brak zapłaty w ogóle). Zostaje wszczęte dochodzenie. Czy policja powinna sprawdzić (czy zwykle sprawdza), czy podejrzany nie oszukał także innych swoich kontrahentów, w tym celu na podstawie oryginałów faktur zakupu u podejrzanego docierając do innych jego dostawców?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie w sprawie oszustwa

Wydaje się, iż z racji tego, iż przestępstwo oszustwa jest przestępstwem publicznoskargowym, Policja posiadając takie informacje (zawiadomienie) o popełnionym przestępstwie w trakcie prowadzonego dochodzenia/śledztwa dotrze także do innych informacji. Jednakże każda z czynności wyczerpująca znamiona przestępstwa oszustwa jest odrębnym oszustwem, toteż możliwym jest ograniczenie się do badania tylko tej jednej sprawy. Żaden przepis bowiem nie nakazuje Policji rozszerzać czynności o inne podmioty.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika