Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego

Pytanie:

"Radca prawny, wykonujący zawód na podstawie stosunku pracy (umowa o pracę) odchodzi z pracy na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie radca ten wniósł do sądów i komorników wiele spraw o zapłatę lub egzekucję należności - w imieniu swojego pracodawcy. W wielu tych sprawach zasądzone na rzecz tego radcy prawnego koszty zastępstwa procesowego zostaną zrealizowane w czasie, gdy stosunek pracy z tym radcą będzie już rozwiązany. Z przepisów ustawy wynika, że radca prawny jest uprawniony do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości nie niższej niż 65% kosztów zastępstwa sądowego zasądzonych na rzecz strony przez niego zastępowanej lub jej przyznanych w ugodzie, postępowaniu polubownym, arbitrażu zagranicznym lub w postępowaniu egzekucyjnym, jeżeli koszty te zostały ściągnięte od strony przeciwnej. W jaki sposób pracodawca powinien zrealizować swój obowiązek zapłaty na rzecz radcy prawnego (który już odszedł na emeryturę) - tego dodatkowego wynagrodzenia wynikającego z art. 22(4) ustawy o radcach prawnych - w sytuacji gdy umowa o pracę nie będzie już wiązać stron? Jak długo trwa skuteczne roszczenie radcy prawnego z tego tytułu względem pracodawcy? Jakie skutki wywiera wypłata kwot tego dodatkowego wynagrodzenia na pobieraną już emeryturę?"

Odpowiedź prawnika: Dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego

Przewidziane w art. 22 [4] ust. 2 ustawy o radcach prawnych dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu ściągniętych kosztów zastępstwa procesowego przysługuje temu radcy niezależnie od tego, że w chwili obecnej nie pozostaje on w stosunku pracy ze swoim pracodawcą - wynagrodzenie to związane jest bowiem z czynnościami wykonanymi w czasie gdy pozostawał w stosunku pracy. Gdy chodzi o termin wypłaty i wysokość tego wynagrodzenia (oczywiście w granicach powołanych w przedstawionym w pytaniu przepisie), w państwowych jednostkach sfery budżetowej kwestie te określa umowa cywilnoprawna. Jeżeli pytający należy do innego kręgu pracodawców, nie ma przeszkód, aby określić sposób wypłaty wynagrodzenia na zasadach analogicznych, jak w przypadku państwowych jednostek sfery budżetowej.

Czas trwania skutecznego roszczenia radcy prawnego o zwrot wynagrodzenia z tytułu ściągniętych kosztów zastępstwa procesowego określić trzeba na 3 lata od momentu, gdy roszczenie to stało się wymagalne. Wymagalność roszczenia radcy prawnego należy oceniać zaś z punktu widzenia jednostkowego, tj. z momentem ściągnięcia każdych skonkretyzowanych kwot pieniężnych.

Wypłata radcy prawnemu dodatkowego, "zaległego" wynagrodzenia nie będzie miała wpływu na zakres ustalonego przez organ rentowy świadczenia z tytułu emerytury.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika