Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przewidziane w art. 22 [4] ust. 2 ustawy o radcach prawnych dodatkowe wynagrodzenie radcy prawnego z tytułu ściągniętych kosztów zastępstwa procesowego przysługuje temu radcy niezależnie od tego, że w chwili obecnej nie pozostaje on w stosunku pracy ze swoim pracodawcą - wynagrodzenie to związane jest bowiem z czynnościami wykonanymi w czasie gdy pozostawał w stosunku pracy. Gdy chodzi o termin wypłaty i wysokość tego wynagrodzenia (oczywiście w granicach powołanych w przedstawionym w pytaniu przepisie), w państwowych jednostkach sfery budżetowej kwestie te określa umowa cywilnoprawna. Jeżeli pytający należy do innego kręgu pracodawców, nie ma przeszkód, aby określić sposób wypłaty wynagrodzenia na zasadach analogicznych, jak w przypadku państwowych jednostek sfery budżetowej.
Czas trwania skutecznego roszczenia radcy prawnego o zwrot wynagrodzenia z tytułu ściągniętych kosztów zastępstwa procesowego określić trzeba na 3 lata od momentu, gdy roszczenie to stało się wymagalne. Wymagalność roszczenia radcy prawnego należy oceniać zaś z punktu widzenia jednostkowego, tj. z momentem ściągnięcia każdych skonkretyzowanych kwot pieniężnych.
Wypłata radcy prawnemu dodatkowego, "zaległego" wynagrodzenia nie będzie miała wpływu na zakres ustalonego przez organ rentowy świadczenia z tytułu emerytury.