Dokumenty wymagane do orzeczenia ubezwłasnowolnienia

Pytanie:

"Jakie dokumenty należy przedstawić w postępowaniu o ubezwłasnowolnienie całkowite?"

Odpowiedź prawnika: Dokumenty wymagane do orzeczenia ubezwłasnowolnienia

Orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu całkowitym pozbawia osobę, której dotyczy, zdolności do czynności prawnych. Ze względu na tak doniosłe skutki, kodeks postępowania cywilnego (dalej: kpc), normując postępowanie w sprawie ubezwłasnowolnienia, precyzuje również, jakie dokumenty muszą zostać dołączone do wniosku w tym przedmiocie, uzależniając ich rodzaj od przesłanek, na których dany wniosek o ubezwłasnowolnienie się opiera.

W przypadku, gdy przesłanką uzasadniającą wniosek o ubezwłasnowolnienie jest choroba psychiczna osoby, której wniosek dotyczy, sąd – obligatoryjnie – żąda od wnioskodawcy przedstawienia w wyznaczonym terminie świadectwa lekarskiego wydanego przez lekarza psychiatrę o stanie psychicznym osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, lub opinii psychologa o stopniu niepełnosprawności umysłowej tej osoby.

Wniosek zostaje odrzucony, jeżeli dołączone do niego dokumenty w ocenie sądu nie uprawdopodobniają istnienia choroby psychicznej, a także w wypadku niezłożenia wymaganych dokumentów (podstawa prawna: art. 552 § 2). Z tej drugiej przyczyny sąd nie odrzuca wniosku, jeżeli wnioskodawca udowodni, że złożenie żądanych dokumentów nie jest możliwe. Chodzi o niezależną od wnioskodawcy niemożliwość złożenia dokumentów. Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1969 ( sygn. II CR 487/69) , w razie niemożliwości złożenia takiego świadectwa [tj. świadectwa lekarskiego, o którym mowa w art. 552 kpc] np. jeżeli osoba której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie, nie chce się poddać badaniu lekarskiemu, uprawdopodobnienie może być oparte na innych danych np. na podstawie zeznań świadków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika