Dopuszczenie dowodu z zeznań świadków a pożyczka
Pytanie:
"Uzyskałem nakaz zapłaty na podstawie umowy pożyczki, ale w tej umowie pożyczkobiorca nie potwierdza, że przyjmuje kwotę - przedmiot pożyczki. Wartość przedmiotu sporu to ponad 20 tys. zł. Pozwany wniósł sprzeciw od tego nakazu zapłaty i zarzuca, że pożyczka nie została udzielona, że nie otrzymał pieniędzy. O ile dobrze zrozumiałem czytając jedną z Państwa odpowiedzi, dowód z zeznań świadków jest w takiej sytuacji niedopuszczalny. Konkretnie mieliby zeznawać solidarni zbywcy tej wierzytelności (ja przejąłem wierzytelność na podstawie umowy cesji) na okoliczność tego, że udzielili pozwanemu pożyczki. Podobno wyjątek stanowi sytuacja w której fakt udzielenia pożyczki uprawdopodobniony jest pismem. Czy taka umowa pożyczki ja w przedmiotowej sprawie (tj. bez potwierdzenie przekazania kwoty pożyczki) może uchodzić za takie pismo? "
Odpowiedź prawnika: Dopuszczenie dowodu z zeznań świadków a pożyczka
Zgodnie z art. 720 kodeksu cywilnego, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. W tym przepisie ustawodawca nie wymaga aby umowa pożyczki zawierała potwierdzenie jej odbioru. Jak wskazano w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 marca 2002 r. (I CKN 1086/99) dowód wydania przedmiotu pożyczki obciąża pożyczkodawcę, który może posługiwać się wszelkimi środkami dowodowymi. Wśród nich - jako najbardziej skuteczne - wymienić należy dowody na piśmie: pokwitowanie, rewers, recepis, skrypt dłużny, oblig itp.
W związku z powyższym, w opisanym stanie faktycznym, umowa pożyczki jest skutecznie stwierdzona pismem, a więc dopuszczalny będzie dowód z zeznań świadków na okoliczność wydanie przedmiotu pożyczki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?