Doręczenie wezwania

Pytanie:

Jestem właścicielem nieruchomości, w której wynajmuję mieszkania. Jakiś czas temu wyprowadził się z mojej nieruchomości lokator, który miał zadłużenie. Znam jego obecny adres i próbuję wezwać go do zwrotu pieniędzy. Wysyłam do niego listem poleconym wezwania, ale nie odbiera ich z poczty. Czy składając wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty wystarczy zwrócony przez pocztę list jako właściwe wezwanie do zapłaty?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Aby wypowiedzieć najemcy umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, należy wysłać wezwanie.

Natomiast sam pozew o zapłatę czynszu nie musi być poprzedzony wezwaniem do zapłaty (inaczej przedstawia się sprawa gdy dana sprawa jest sprawa gospodarczą, albo gdy ma zostać wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, gdzie jedną z przesłanek wydania nakazu jest wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu). Nie mniej jednak warto ustalić adres dłużnika z tego powodu, że adres ten należy podać w pozwie i pod ten adres będą doręczane pisma procesowe.

Zgodnie z kc, oświadczenie woli jest złożone drugiej osobie w momencie, gdy dotrze do danej osoby w taki sposób, że mogła sie ona skutecznie zapoznać z jego treścią, przy czym decydujący charakter ma sama możliwość zapoznania się. Na osobie składającej oświadczenie woli spoczywa ciężar dowodu, że doszło ono do adresata w taki sposób, że mógł on się z nim zapoznać. Jeżeli pisma wracają z adnotacją: adresat odmówił przyjęcia listu, można uznać, ze miał on możliwość zapoznania się z nim, a więc wezwanie należy uznać za skutecznie doręczone. Za doręczone można uznać również pismo, które dwukrotnie awizowano, a adresat go nie odebrał. Pamiętać należy jednak, że ta reguła obowiązuje, jeżeli podany adres jest adresem, pod którym ta osoba mieszka. Z inną sytuacją będziemy mieli jednak do czynienia, gdy pisma wracają z adnotacją: „adresat nieznany” lub „adresat wyprowadził się”- w takiej sytuacji wezwania nie można uznać za skutecznie doręczone.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: