Doręczenie wezwania

Pytanie:

"Jestem właścicielem nieruchomości, w której wynajmuję mieszkania. Jakiś czas temu wyprowadził się z mojej nieruchomości lokator, który miał zadłużenie. Znam jego obecny adres i próbuję wezwać go do zwrotu pieniędzy. Wysyłam do niego listem poleconym wezwania, ale nie odbiera ich z poczty. Czy składając wniosek do sądu o wydanie nakazu zapłaty wystarczy zwrócony przez pocztę list jako właściwe wezwanie do zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Doręczenie wezwania

Aby wypowiedzieć najemcy umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, należy wysłać wezwanie.

Natomiast sam pozew o zapłatę czynszu nie musi być poprzedzony wezwaniem do zapłaty (inaczej przedstawia się sprawa gdy dana sprawa jest sprawa gospodarczą, albo gdy ma zostać wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, gdzie jedną z przesłanek wydania nakazu jest wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu). Nie mniej jednak warto ustalić adres dłużnika z tego powodu, że adres ten należy podać w pozwie i pod ten adres będą doręczane pisma procesowe.

Zgodnie z kc, oświadczenie woli jest złożone drugiej osobie w momencie, gdy dotrze do danej osoby w taki sposób, że mogła sie ona skutecznie zapoznać z jego treścią, przy czym decydujący charakter ma sama możliwość zapoznania się. Na osobie składającej oświadczenie woli spoczywa ciężar dowodu, że doszło ono do adresata w taki sposób, że mógł on się z nim zapoznać. Jeżeli pisma wracają z adnotacją: adresat odmówił przyjęcia listu, można uznać, ze miał on możliwość zapoznania się z nim, a więc wezwanie należy uznać za skutecznie doręczone. Za doręczone można uznać również pismo, które dwukrotnie awizowano, a adresat go nie odebrał. Pamiętać należy jednak, że ta reguła obowiązuje, jeżeli podany adres jest adresem, pod którym ta osoba mieszka. Z inną sytuacją będziemy mieli jednak do czynienia, gdy pisma wracają z adnotacją: „adresat nieznany” lub „adresat wyprowadził się”- w takiej sytuacji wezwania nie można uznać za skutecznie doręczone.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika