Dwie umowy o pracę z różnymi pracodawcami
Pytanie:
"Pracownicy są zatrudnieni przez dwie siostrzane spółki A i B. W każdej spółce pracownik ma umowę na pół etatu i wykonuje pracę pod tym samym adresem, na tym samym stanowisku, przed tym samym komputerem. W spółce A pracuje od 9-13, w spółce B od 13 do 17. Pracownik po godzinie 13 zmienia więc zakład pracy, nie ruszając sie z miejsca. W sytuacji, gdy pracownik pracuje u danego pracodawcy jedynie 4 godziny, czy w ciągu dnia roboczego przysługuje pracownikowi 15-minutowa przerwa, po 6 godzinach pracy. Jak kwestię jakiej przerwy można uregulować w umowie o pracę? Czy pracodawca może w umowie zastrzec sobie, że jeśli pracownik bierze w danym dniu urlop w spółce A to jest zobligowany do wzięcia urlopu również w spółce B? Czy pracownik musi przejść dwa szkolenia BHP, zarówno w spółce A jak i B?"
Odpowiedź prawnika: Dwie umowy o pracę z różnymi pracodawcami
Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Jeżeli pracownik zatrudniony na pół etatu, dla którego dobowa norma czasu pracy wynosi cztery godziny, pracuje określonego dnia sześć godzin, to w dniu tym pracodawca obowiązany jest zapewnić mu piętnastominutową przerwę w pracy. Wymiar przerwy ustanowionej w omawianym przepisie ma charakter standardowy, co oznacza, iż może być ona wydłużana w drodze układowej, regulaminowej czy wreszcie umownej.
Pracownik z uwagi na zatrudnienie w dwóch różnych spółkach (dwoje pracodawców) nie jest obowiązany łączyć okresu urlopu u obu w danym dniu.
Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. Zatem szkolenie jest niezbędne dla dwóch pracodawców.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?