Działalność gospodarcza a MLM

Pytanie:

"Czy branie udziału w zarabianiu w strukturach MLM jest uzależnione od posiadania własnej firmy? Czy trzeba prowadzić działalność gospodarczą, aby uzyskiwać dochody z działalności struktur MLM? "

Odpowiedź prawnika: Działalność gospodarcza a MLM

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Metoda sprzedaży w systemie MLM (multi-level marketing) polega na tym, iż uczestnik tego systemu – nabywca jakiegoś towaru nabywa jednocześnie prawo sprzedaży określonych produktów w zamian za prowizję lub odsetki od obrotu.

Daną działalność możemy uznać za działalność gospodarczą jeśli posiada ona podstawowe trzy cechy:

  • jest ze względu na swój cel działalnością zarobkową

  • jest działalnością zorganizowaną oraz

  • działalność tą cechuje częstotliwość 

Definicja działalności w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jest więc skonstruowana m. in. w oparciu o kryterium zarobkowego celu tej działalności. Zarobek w tym przypadku nie jest wprost utożsamiany z dochodami osiąganymi z prowadzonej działalności, istotny jest cel działalności – ma ona być przede wszystkim wykonywana odpłatnie, nastawiona na zysk.  Kolejną przesłanką jest ciągłość, częstotliwość wykonywania działalności, przez którą rozumie się stały zamiar wykonywania działalności gospodarczej.

Wśród elementów konstrukcyjnych definicji działalności gospodarczej należy wymienić także zorganizowany sposób wykonywania działalności. Działalnością gospodarczą nie jest w szczególności działalność wykonywana przypadkowo czy incydentalnie. Jednym z aspektów zorganizowania działalności jest jej zarejestrowanie i wybranie dla niej prawnej formy działania. Należy jednak pamiętać, że osoba prowadząca działalność posiadającą cechy działalności gospodarczej, a jeszcze nie zarejestrowaną, ma obowiązek ją zarejestrować. Za istnieniem cechy organizacji danej działalności będzie przemawiać m. in. to, że dana osoba tworzy lub stworzyła strukturę kontaktów handlowych z innymi przedsiębiorcami lub odbiorcami towarów i usług (konsumentami), co wydaje się dość charakterystyczną cecha MLM.

Warto też wskazać, kiedy działalność nie będzie uznana za działalność gospodarczą. Jako przykład można wskazać podejmowanie przez daną osobę czynności w ramach pomocy sąsiedzkiej lub koleżeńskiej czy w ramach tzw. grzeczności. Nie stanowi więc z reguły działalności gospodarczej przekazywanie koleżance zakupionego wcześniej towaru, nawet jeśli ten towar jest jej sprzedawany, czyli czynność jest odpłatna. Ponadto nie będzie działalnością gospodarczą działanie w systemie marketingu wielopoziomowego, jeśli z producentem łączy nas umowa o pracę, jeśli wykonujemy czynności tylko na podstawie pełnomocnictwa albo jeśli np. z producentem łączy daną osobę umowa zlecenia, na podstawie której zajmuje się ona dystrybucją towaru wśród klientów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika