Dziecko jako właściciel nieruchomości a ograniczona zdolność do czynności prawnych

Pytanie klienta:

""Czy dziecko może być właścicielem nieruchomości?""

Odpowiedź prawnika:

    Małoletni może być podmiotem praw i obowiązków (gdyż posiada zdolność prawną), czyli może być np.: właścicielem nieruchomości, rzeczy ruchomych, nie może jednak co do zasady (z pewnymi wyjątkami wynikającymi z art. 14 kodeksu cywilnego) dokonywać czynności prawnych mocą własnych oświadczeń woli (nie posiada bowiem zdolności do czynności prawnych), bądź może ich dokonywać tylko w bardzo ograniczonym zakresie, wyznaczonym przez art. 17 i następne kodeksu cywilnego (gdy posiada jedynie ograniczoną zdolność do czynności prawnych). W praktyce oznacza to, iż np.: małoletni właściciel nieruchomości nie może jej zbyć, darować, obciążyć w ogóle (bądź też może dokonać tych czynności jedynie za zgodą jego przedstawicieli ustawowych). Czynności, których małoletni nie może dokonywać osobiście, dokonuje w jego mieniu przedstawiciel ustawowy.

Jak wynika z powyższego małoletni może być właścicielem nieruchomości, jednakże zarząd tą nieruchomością będzie sprawować jego opiekun prawny, dopóki dziecko nie osiągnie pełnoletności. 

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.