Dzień wypłaty dywidendy w spółce akcyjnej
Pytanie:
"Dotychczas dywidendę w Spółkach Akcyjnych wypłacano w ciągu 2-ch miesięcy od powzięcia uchwały przez WZA. Od 8.01.2009, po nowelizacji ksh, dywidenda ma być wypłacana w dniu określonym przez WZA, a jeżeli WZA nie podejmie stosownej uchwały, dzień wypłaty ma ustalić Rada Nadzorcza. Czy w tej sytuacji WZA może określić dzień wypłaty dywidendy później niż w ciągu dwóch miesięcy od powzięcia uchwały o podziale zysku?"
Odpowiedź prawnika: Dzień wypłaty dywidendy w spółce akcyjnej
Nie uległ natomiast zmianie § 2 omawianego przepisu, odnoszący się do niepublicznej spółki akcyjnej. Zgodnie z nim, uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są akcjonariusze, którym przysługiwały akcje w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Statut może upoważnić walne zgromadzenie do określenia dnia, według którego ustala się listę akcjonariuszy uprawnionych do dywidendy za dany rok obrotowy (dzień dywidendy). Dzień dywidendy nie może być wyznaczony później niż w terminie dwóch miesięcy, licząc od dnia powzięcia uchwały, o której mowa w art. 347 § 1. Uchwałę o przesunięciu dnia dywidendy podejmuje się na zwyczajnym walnym zgromadzeniu.
Proszę zauważyć, że omawiany paragraf 2 art. 348 ksh nie mówi o dniu kiedy ma być wypłacona dywidenda, lecz stanowi o ustaleniu kręgu osób, które są uprawnione do otrzymania dywidendy. Dzień, na który ustalany krąg osób uprawnionych do otrzymania dywidendy określany jest jako dzień dywidendy. Dzień ten nie może przypaść później niż dwa miesiące od dnia powzięcia uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłat. Przepis ten nie zawiera natomiast ograniczeń co do dnia, w którym dywidenda ma być tym osobom wypłacona. Dzień wypłaty dywidendy powinien być określony w uchwale walnego zgromadzenia lub przez radę nadzorczą. Dzień wypłaty dywidendy może wypaść po upływie dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o przeznaczeniu zysku do wypłat akcjonariuszom.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?