Egzekucja a dług z przed zawarcia małżeństwa

Pytanie:

"Mąż i żona mieszkają pod jednym dachem w mieszkaniu należącym do żony ale w którym nie jest ona zameldowana a zameldowany jest w nim mąż, tak wiec adresy zameldowania żony i męża są od zawsze różne (rożne miejscowości). Miedzy tymi osobami spisana została intercyza przedmałżeńska ponieważ mąż jest dłużnikiem (dług pochodzi z czasów gdy nie byli jeszcze małżeństwem) . Zona prowadzi firmę (działalność gospodarcza) w której zatrudnia męża na umowę o pracę na minimum odprowadzając jednak składki ZUS jak od osoby współpracującej. Czy egzekucja komornicza wobec powyższego (różne adresy zameldowania ale osoba współpracująca) może w jakimś stopniu objąć również majątek żony (dochody z firmy, wyposażenie mieszkania, samochód itd.) ? "

Odpowiedź prawnika: Egzekucja a dług z przed zawarcia małżeństwa

Dług został zaciągnięty przed zawarciem małżeństwa, a więc odpowiedzialność za ten dług ponosi tylko dłużnik. W tej sytuacji egzekucja nie będzie prowadzona z Pani majątku.

Ponadto między Państwem nie występuje (i nigdy nie występowała wspólność ustawowa). Wynika z tego, że nie posiadają Państwo majątku wspólnego, z którego można prowadzić egzekucję. Dodatkowo należy zauważyć, że aby uzyskać tytuł wykonawczy przeciwko Pani, wierzyciel musiałby wykazać dokumentem urzędowym lub prywatnym, Pani zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania, z czym w tym wypadku nie mamy do czynienia.

Należy zwrócić uwagę, na fakt, że komornik prowadząc egzekucję przeciwko Pani mężowi, może zająć przedmioty należące do Pani majątku. Nie jest to działanie prawidłowe, jednak w niektórych sytuacjach ma miejsce, a co gorsze może doprowadzić do pozbawienia Pani praw, w stosunku do tych przedmiotów. W takiej sytuacji konieczne będzie wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego, co zabezpieczy Panią przed egzekucją z Pani majątku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika