Egzekucja czynszu od syna lokatora spółdzielni

Pytanie klienta:

""Główny lokator mieszkania w bloku miał zaległości wobec spółdzielni mieszkaniowej. Ta też spółdzielnia przekazała zaległość do egzekucji przez komornika. Wobec tego z pensji głównego lokatora jest pobierana część długu przez tego urzędnika. Czy komornik w takim wypadku może również wejść na pobory zameldowanego tam syna głównego lokatora?""

Odpowiedź prawnika:

Zakładamy, że tytuł prawny do lokalu mieszkalnego oparty jest na spółdzielczym prawie do lokalu (np. spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu). W takiej sytuacji, na podstawie art. 4 ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, za opłaty czynszowe, solidarnie z członkami spółdzielni lub właścicielami lokali niebędącymi członkami spółdzielni odpowiadają:

  • stale zamieszkujące z nimi w lokalu osoby pełnoletnie, z wyjątkiem pełnoletnich zstępnych pozostających na ich utrzymaniu, a także osoby faktycznie korzystające z lokalu;  
  • osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.  

Wówczas spółdzielnia mieszkaniowa może domagać się zapłaty solidarnie od osób wymienionych w pkt. 1 i 2 i w konsekwencji egzekwować od nich dług. Jednak, aby egzekucja możliwa była z majątku osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, konieczne jest posiadanie przez spółdzielnię tytułu egzekucyjnego wystawionego przeciwko głównemu lokatorowi i osobom pozostającym we wspólnym gospodarstwie. Aby tak było spółdzielnia mieszkaniowa musiałaby skierować pozew przeciwko głównemu lokatorowi i osobom z min zamieszkującym. Jeżeli tytuł egzekucyjny został wystawiony wyłącznie przeciwko głównemu lokatorowi, komornik nie może skierować egzekucji do majątku syna głównego lokatora. W każdym razie podkreślić należy, iż komornik mógłby skierować egzekucję do majątku syna głównego lokatora wyłącznie w wypadu, gdyby tytuł egzekucyjny został wystawiony także przeciwko temu synowi.