Egzekucja przedawnionego tytułu wykonawczego
Pytanie:
"W styczniu 2007 r. komornik zajął moje wynagrodzenie na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez sąd. Nakaz zapłaty został wydany w 1992 r. Czy w takim razie wierzytelność ta jest przedawniona? Czy mogę powołać się na zarzut przedawnienia? Jeżeli tak, to w jaki sposób - czy w skardze na czynności komornika, czy w pozwie przeciwegzekucyjnym?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja przedawnionego tytułu wykonawczego
Okoliczności faktyczne powołane w pytaniu wskazują na to, że egzekucja skierowana do majątku dłużnika prowadzona jest na podstawie przedawnionego tytułu wykonawczego. Konkluzja taka wynika z treści art. 125 par. 1 kodeksu cywilnego, wedle którego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Z powyższego wynika więc, że roszczenie stwierdzone prawomocnym tytułem wykonawczym wydanym w 1992 r. uległo przedawnieniu w 2002 r.
Warto jednak pamiętać, że o przedawnieniu można mówić jedynie o tyle, o ile w trakcie biegu terminu przedawnienia nie zaistniała okoliczność powodująca przerwanie biegu przedawnienia. Bieg przedawnienia przerywa się:
-
przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
-
przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,
-
przez wszczęcie mediacji.
Jeżeli zatem jedna z trzech opisanych wyżej czynności nastąpiła przed upływem dziesięcioletniego terminu przedawnienia stwierdzonego prawomocnym nakazem zapłaty, bieg terminu przedawnienia przerywa się, po przerwaniu zaś biegnie on na nowo.
Jeżeli jednak rzeczywiście doszło do przedawnienia roszczenia stwierdzonego tytułem wykonawczym, dłużnik winien wystąpić z powołanym wyżej zarzutem w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego. Skarga na czynności komornika służy bowiem do kwestionowania formalnych podstaw działania organu egzekucyjnego, zarzut przedawnienia roszczenia stwierdzonego prawomocnym tytułem należy do zarzutów o charakterze materialnoprawnym.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?