Eksmisja kobiety w ciąży
Pytanie:
"Jakie są warunki prawne wykonania skutecznej eksmisji w stosunku do osób zajmujących bezprawnie lokal w sytuacji gdy, np. jest to małżeństwo z małym dzieckiem lub małżeństwo w którym kobieta jest w zaawansowanej ciąży? "
Odpowiedź prawnika: Eksmisja kobiety w ciąży
Ustawa o ochronie lokatorów, wskazująca, kiedy w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu należy obligatoryjnie przyznać lokal socjalny (wśród takich osób znajdują się kobiety w ciąży, a także osoby małoletnie) znajduje zastosowanie w sprawach o opróżnienie lokalu przeciwko osobom, które były lokatorami w rozumieniu tej ustawy. Zgodnie z ustawą, lokatorem jest najemca lokalu lub osobę używającą lokal na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. Takim tytułem jest nie tylko umowa najmu, ale także przykładowo umowa użyczenia, która jest umową nieodpłatną. Jeżeli „lokator” nie miał tytułu prawnego do lokalu, nie stosuje się wobec niego przepisów ustawy o odpowiednim terminie wypowiedzenia czy obowiązku dostarczenia lokalu socjalnego. Jeżeli właściciel zajmowanego bezprawnie mieszkania uzyskał już tytuł wykonawczy nakazujący eksmisję, to może ona zostać przeprowadzona, jeśli osoba ma zapewnione pomieszczenie tymczasowe lub może wrócić do poprzednio zajmowanego. Przed przystąpieniem do przeprowadzenia egzekucji komornik powinien jednak wezwać osobę do dobrowolnego opuszczenia lokalu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?