Eksmisja z lokalu a podział majątku wspólnego
Pytanie:
"Jeżeli członek wykracza w sposób rażący przeciwko porządkowi domowemu, jest w zwłoce z uiszczeniem opłat, o których mowa w art. 4 ust. 1 u.s.m. za 6 miesięcy, to zarząd spółdzielni mieszkaniowej ani sąd nie może wydać, przeprowadzić eksmisji gdy wszczęta została sprawa o podział majątku wspólnego, która dotyczy prawa do tego mieszkania. Dlatego sąd w sprawie o eksmisję wydał postanowienie o opróżnieniu lokalu przez pozwaną do czasu rozpoznania w sprawie o podział majątku dorobkowego. Czy takie prawomocne postanowienie sądu w sprawie o eksmisję wiąże, lub może wiązać w jakiś sposób sąd w sprawie o podział majątku wspólnego? Czy data orzeczenia w sprawie o eksmisję, która przekazana została do rozpoznania w sprawie o podział majątku może powodować, że osobie eksmitowanej przysługuje jedynie zwrot wkładu za mieszkanie jedynie według wartości z okresu, w którym wydane zostało postanowienie o opróżnienie tego lokalu przez pozwaną, bowiem jest to jakby kontynuacja prawomocnego orzeczenia (powagi rzeczy osądzonej) w sprawie o podział majątku."
Odpowiedź prawnika: Eksmisja z lokalu a podział majątku wspólnego
Przedmiotem orzeczenia sądu o eksmisji jest nakazanie pozwanej opróżnienia lokalu. Przedmiotem sprawy o podział majątku wspólnego małżonków jest podział tego majątku, ustalenie wzajemnych spłat etc. Zakres przedmiotowy orzeczeń i co za tym idzie powagi rzeczy osądzonej jest odmienny. Zatem orzeczenie o eksmisji nie będzie miało wpływu na rozstrzygnięcie sądu dotyczące podziału majątku i sąd nie jest nim związany.
Orzeczenie o eksmisji nie będzie przy tym miało wpływu na sposób podziału majątku, w szczególności na wzajemne rozliczenia małżonków, czy uprawnienie do zwrot wkładu mieszkaniowego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?