Eksmisja z lokalu użytkowego
Pytanie:
"Jak pozbyć się uciążliwego najemcy lokalu użytkowego, który po wygaśnięciu umowy nie chce opróżnić lokalu ze sprzętu - wyposażenia będącego jego własnością? Obecnie wartość wyposażenia jest szacunkowo równoważna z zaległościami w opłatach czynszowych, zgodnych z umową najmu."
Odpowiedź prawnika: Eksmisja z lokalu użytkowego
Zgodnie z artykułem 675 kodeksu cywilnego „po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie nie pogorszonym; jednakże nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania.” Z przepisu tego wynika więc, iż rzecz najęta powinna być zwrócona po zakończeniu najmu niezwłocznie. Jeżeli najemca opóźnia się w wydaniu, to spoczywa na nim obowiązek płacenia dotychczasowego czynszu. Mało tego, ma on także obowiązek wyrównania ewentualnej szkody powstałej w wyniku zwłoki, jeżeli ta przewyższa czynsz. Jeżeli natomiast najemca nie usuwa swoich rzeczy, czyli nie opróżnia lokalu, a więc de facto nie wydaje wynajmującemu (tu Panu) przedmiotu najmu (tu lokalu), to Pan jako wynajmujący może skorzystać z uprawnienia wynikającego z artykułu 670 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią „dla zabezpieczenia czynszu oraz świadczeń dodatkowych, z którymi najemca zalega nie dłużej niż rok, przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy wniesionych do przedmiotu najmu, chyba że rzeczy te nie podlegają zajęciu”. Wynika więc z tego, iż dopóki najemca nie uiści Panu wspomnianych powyżej kwot, Pan posiada uprawnienie do zatrzymania w pomieszczeniu jego ruchomości i naliczania należności. Oczywiście wskazanym jest, aby wystosował Pan odpowiednie pismo do wynajmującego z wezwaniem do zapłaty z powołaniem się na treść artykułu 675 i 670 kodeksu cywilnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?