Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Podstawowe znaczenie ma tu okres pracy w szczególnych warunkach, o którym mowa w art. 88 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela. Pracą w szczególnych warunkach jest właśnie praca nauczyciela (można ją określić potocznie jako praca przy tablicy).
Podstawowe znacznie ma tu orzecznictwo sądu najwyższego, interpretujące pojęcie „pracy w szczególnych warunkach".
Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 8 lipca 2008 r. o sygnaturze I UK 400/2007 Tylko do 1 lipca 2004 r. ZUS wliczał do stażu pracy nauczycielski urlop dla poratowania zdrowia. Nauczyciel, który po tej dacie wystąpi o emeryturę, nie może liczyć na uwzględnienie tego urlopu do stażu.
Podobnie stanowi: Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 22 lutego 2008 r. o sygnaturze: I UK 228/2007: Okres urlopu nauczyciela dla poratowania zdrowia jest okresem niewykonywania pracy w rozumieniu art. 32 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Tekst jednolity: Dz. U. 2004 r. Nr 39 poz. 353 ze zm.).
Jeśli chodzi o urlop wychowawczy (na równie z nim należałoby potraktować urlop wychowawczy), to miarodajny jest wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 6 czerwca 2006 r. I UK 338/2005, którego teza stanowi, iż: Do okresu pracy w szczególnym charakterze, o którym mowa w art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela, nie wlicza się okresu urlopu wychowawczego.
Z cytowanego orzecznictwa sądu najwyższego wynika, iż okres urlopów macierzyńskiego, wychowawczego i urlopu na poratowanie zdrowia nie jest wliczany do okresu pracy nauczycielskiej. Orzecznictwo sądowe nie jest co prawda w systemie prawa polskiego formalnie wiążące, jednakże ma niebagatelne znaczenie przy interpretacji pojęć nieostrych, z którym mamy tu do czynienia.