Etapy tworzenia spółki akcyjnej

Pytanie:

Jakie są etapy tworzenia spółki akcyjnej?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z uwagi na wykształcenie się spółki akcyjnej w organizacji możemy mówić o dwóch podstawowych etapach tworzenia spółki akcyjnej, a mianowicie:

- okresie tzw. „przedspółki” akcyjnej w organizacji, kiedy to założyciele podpisują statut spółki, zaś przyszli akcjonariusze składają oświadczenia o objęciu akcji

- okresie spółki akcyjnej w organizacji, która powstaje zasadniczo z chwilą objęcia wszystkich akcji, tj. zawiązania spółki akcyjnej, kiedy to z tą właśnie chwilą spółka nabywa podmiotowość prawną i może już występować w obrocie.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 4.2.2005

  Zasady ogólne prawa bankowego

  Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów (...)

 • 15.10.2004

  Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową

  Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową następuje, jeżeli oprócz wymagań przewidzianych przepisami ogólnymi spełnione zostały dodatkowe warunki. Wśród tych warunków (...)

 • 3.10.2005

  Przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową

  Kodeks spółek handlowych przewiduje pewne odrębności w procedurze przekształcenia w poszczególnych rodzajach przekształceń. W przypadku przekształcenia spółki osobowej w kapitałową przewidziane (...)

 • 15.10.2004

  Ogólna charakterystyka podziału spółek handlowych

  Podział spółek jest odwróceniem procesu łączenia się spółek. Przyczyna podziału może wynikać bądź z wewnętrznych relacji, powstałych wewnątrz spółki, bądź z konieczności restrukturyzacji (...)

 • 16.6.2008

  Księga akcyjna - treść i podmioty zobowiązane do jej prowadzenia

  Każda spółka akcyjna powinna prowadzić księgę akcyjną, w której zapisywane są akcje imienne oraz świadectwa tymczasowe. Organem, który prowadzi księgę akcyjną jest zarząd. Księga odzwierciedla (...)