Faktura za dzierżawę z dużym opóźnieniem
Pytanie:
"Firma podpisała kilka lat temu wieloletnią umowę na dzierżawę pewnego urządzenia. Zgodnie z umową płatności miały następować raz w roku z dołu na podstawie wystawionej faktury przez wydzierżawiającego. Kilka lat temu faktury przestały przychodzić (kwota usługi nie jest znaczna) zapewne przez zapomnienie wydzierżawiającego. My też o tym zapomnieliśmy (jedna faktura rocznie), ale to nie w naszym interesie jest pamiętać o tym fakcie. Obecnie wydzierżawiający przypomniał sobie o zaległych fakturach i wystawił jedną zbiorczą za okres ostatnich kilku lat. Czy w takim wypadku ja mam obowiązek przyjąć fakturę i dokonać płatności, czy mogę odmówić i na jakiej podstawie? Czy nie poniosę konsekwencji za brak płatności za poprzednie lata (w umowie jest jasny zapis, że płatność na podstawie faktury). Zaznaczam, że nie jest moim celem uchylenie się od płatności za zaległe lata. Jednakże przy takiej konstrukcji nie będę miał prawa zaliczyć zaległych czynszów za dzierżawę (za poprzednie lata) do kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji odliczyć VAT-u. To jest dla mnie dodatkowy koszt w postaci utraty możliwości odliczenia i nie uważam za uczciwe, abym ja ponosił odpowiedzialność za zaniedbanie u sprzedawcy. Proponowałem zmianę umowy aneksem tak, aby inaczej rozłożyć płatności (suma byłaby ta sama) jednakże po stronie kontrahenta widać złą wolę. "
Odpowiedź prawnika: Faktura za dzierżawę z dużym opóźnieniem
Podstawowym pytaniem pozostaje, jak należy interpretować zapis umowy, zgodnie z którym płatność ma następować raz w roku z dołu na podstawie wystawionej faktury przez wydzierżawiającego. Pytanie to dotyczy ustalenia, w jakim momencie można mówić o wymagalności czynszu dzierżawnego – czy roszczenie staje się wymagalne z końcem każdego roku, czy też dodatkowym warunkiem wymagalności jest wystawienie faktury (jako wezwanie do zapłaty). Z jednej strony bardziej korzystne wydaje się przyjęcie drugiego rozwiązania. Nie oznacza ono jednak, że brak wezwania do zapłaty uwalnia od obowiązku dokonania zapłaty czynszu dzierżawnego. Biorący w dzierżawę jest więc zobowiązany do zapłaty należności. Biorący w dzierżawę może się natomiast bronić przed naliczeniem mu odsetek. Skoro bowiem uznajemy, że wymagalność czynszu następuje z dniem wystawienia faktury, to nie można mówić o zwłoce dłużnika. Z drugiej strony zaległości sięgają kilku lat wstecz. Więc jeśli przyjąć, iż czynsz staje się wymagalny z końcem roku (niezależnie od wystawienia faktury), to istnieje możliwość, iż część należności już się przedawniła (3 lata o dnia wymagalności). Jednakże to rozwiązanie oznacza, że wydzierżawiający może naliczyć odsetki za zwłokę.
Bardziej jednoznaczna interpretacja przedstawionego zapisu wymaga dokładnego zapoznania się z treścią całej umowy. Jeśli między stronami powstanie spór co do sposobu interpretacji umowy, konieczne będzie rozstrzygnięcie sądu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?