Forma pełnomocnictwa na walne zgromadzenie
Pytanie:
"W jakiej formie powinno być udzielone pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy? Zgodnie z 412 paragraf 2 KSH chodzi o formę pisemną pod rygorem nieważności. Czy w związku z tym, ze uchwały zgromadzenia akcjonariuszy wymagają zaprotokołowania przez notariusza forma pełnomocnictwa winna mieć również formę aktu notarialnego?"
Odpowiedź prawnika: Forma pełnomocnictwa na walne zgromadzenie
Forma aktu notarialnego zastrzeżona jest dla protokołowania uchwał całego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Dlatego też nie dotyczy ona udzielenia pełnomocnictwa do udziału w tym zgromadzeniu. Nie ma tutaj zastosowania art. 99 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie. Pełnomocnik na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jedynie głosuje, a do głosowania nie jest potrzebna forma aktu notarialnego. Uchwały podejmuje całe walne zgromadzenie i to te uchwały muszą być zaprotokołowane w formie aktu notarialnego. Dlatego też pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy wymaga jedynie formy pisemnej, aczkolwiek pod rygorem nieważności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?