Forma umowy o przeniesienie własności budowli

Pytanie:

"Kontrahent zaproponował mi sprzedaż budowli (ogrodzenie, instalacje wodociągowe, wiaty) wraz z gruntem, na którym one stoją. Twierdzi, że nie jest do tego potrzebna forma aktu notarialnego, a na fakturze wystarczy umieścić zapis "przeniesienie własności nakładów poniesionych na wybudowanie w/w budowli". Czy kontrahent ma rację? Czy można opisany sposób zastosować? Wydaje mi się, że jednak mamy do czynienia z przeniesieniem własności nieruchomości i potrzebna jest forma aktu notarialnego? Jaki skutki poniosę, gdybym przyjął formę zaproponowaną przez kontrahenta?"

Odpowiedź prawnika: Forma umowy o przeniesienie własności budowli

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego warunkiem przeniesienia własności nieruchomości (jest nią grunt wraz z znajdującymi się na nim budynkami, ogrodzeniem – wiata może być od niego odłączona i potraktowana jako rzecz ruchoma, zaś instalacja wodociągowa jest częścią składową nieruchomości, gdy nie należy do przedsiębiorstwa) jest zawarcie umowy o skutku rozporządzającym w odpowiedniej formie.

Formą taką jest forma aktu notarialnego. Umowa zatem zawarta w formie pisemnej (a w zasadzie ustnej, gdyż faktura nie jest umową) nie wywoła skutku przenoszącego własność. Każda próba ominięcia regulacji co do formy musi być skazana na niepowodzenie i uznana jako ominięcie prawa.

Nakładem na nieruchomość może być wybudowanie budynku, przy czym rekompensata tych nakładów poprzez oddanie nieruchomości lub jej części musi nastąpić w przepisanej formie aktu notarialnego. Nie może być natomiast nakładem na nieruchomość inna nieruchomość. Reasumując właściwą umową jest forma aktu notarialnego, gdyż jej niezachowanie mimo zapłaty ceny nie spowoduje przejścia własności gruntu. Zaś cześć składową nieruchomości jaką jest budynek nie można sprzedać bez nieruchomości, na której stoi. Kontrahent zatem nie ma racji. Opisanego sposobu nie można zastosować. skutkiem może być sądowe domaganie się zwrotu wpłaconej ceny i dochodzenie jej na drodze egzekucji pod warunkiem, że kontrahent będzie je jeszcze posiadał.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika