Forma zbycia przedsiębiorstwa należącego do spółki z o.o.
Pytanie:
"W jakiej formie powinno nastąpić zbycie przedsiębiorstwa należącego do spółki z o.o., by było ono zgodne z przepisami Kodeksu cywilnego?"
Odpowiedź prawnika: Forma zbycia przedsiębiorstwa należącego do spółki z o.o.
Zbycie lub wydzierżawienie przedsiębiorstwa albo ustanowienie na nim użytkowania powinno być dokonane w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, ale jeśli w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, wtedy jest konieczna forma aktu notarialnego. Niedochowanie tych form skutkuje nieważnością czynności. Zbycie takiego przedsiębiorstwa powinno zostać wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, bowiem zbywcą jest spółka z o.o., a zatem podmiot, który podlega obowiązkowemu wpisowi do KRS.
Do zbycia przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części konieczna jest zgoda wspólników wyrażona w postaci uchwały podjętej większością 2/3 głosów "za". W przypadku zbycia nieruchomości wspólnicy muszą wyrazić zgodę w postaci uchwały podjętej bezwzględną większością głosów (ponad połowa głosów oddanych osób obecnych).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?