Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W prawie polskim brak jest przepisu, z którego wynikałoby, że w momencie utworzenia księgi wieczystej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, automatycznie (z mocy prawa) dochodzi do przejścia obciążenia hipotecznego z nieruchomości gruntowej na ograniczone prawo rzeczowe (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
Odnośna regulacja (pozwalająca na „przejście" obciążenia hipotecznego z nieruchomości na prawo do lokalu) przewidziana jest w art. 44 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, dotyczy jednak wyodrębnienia lokali (ustanowienia odrębnej własności lokali), a nie prawa spółdzielczego. Do tej sytuacji nie znajdzie zastosowania również art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotec e, który odnosi się do podziału nieruchomości i powstania hipoteki łącznej na utworzonych w wyniku podziału nieruchomościach (ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, a tym bardziej założenie dla niego księgi, nie stanowi podziału nieruchomości, a jedynie ustanowienie na tej nieruchomości ograniczonego prawa rzeczowego - do podziału nieruchomości doszłoby w przypadku ustanowienia odrębnych lokali).
Do powstania hipoteki na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu w tej sytuacji mogłoby dojść tylko wtedy, gdy została by ona ustanowiona przez uprawniony podmiot (np. poprzedniego uprawnionego z tytułu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, bądź Pana), brak jest podstawy do przyjęcia jej powstania z mocy prawa.
Stąd też, naszym zdaniem, nie jest Pan zobowiązany do przedstawiania notariuszowi żadnych dokumentów, aby uchronić się przed powstaniem hipoteki.