Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż nie jesteśmy w stanie określić wszystkich przepisów, które regulują warunki techniczne takich lokalów. Kwestie techniczne budynków określa ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2002 r., Nr 75 poz. 690). Poza tym warunki techniczne powinny być zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy czym w lokalach gastronomicznych oraz pomieszczeniach przeznaczonych do produkcji żywności i środków farmaceutycznych - pewne czynności techniczne mogą być wykonywane pod warunkiem uzyskania zgody właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
Wymagania techniczne w tym zakresie określa inspekcja sanitarna. Oczywistym jest, że w takim budynku musi być dostęp do bieżącej wody, pomieszczenie sanitarne i wiele innych. Szczegółowe omówienie problemu wymagałoby napisania bardzo obszernego eseju. Jednym słowem jeśli warunki techniczne nie byłyby spełnione, nie zostałaby wydana zgoda na prowadzenie działalności w owym pomieszczeniu. Nie ma przeciwwskazań, by lokal taki został umieszczony w budynku mieszkalnym.
W odniesieniu do immisji, czyli naruszeń praw własności poprzez oddziaływanie nieruchomości jednej na drugą prosimy o zapoznanie się z treścią porady pod tytułem: Immisje - czyli co zrobić, jeżeli sąsiad zakłóca korzystanie z mieszkania lub działki?
Na marginesie należy wskazać, że powództwo może zostać wytoczone zarówno przeciwko właścicielowi budynku jak również przeciwko najemcy lokalu czy właścicielowi lokalu, w którym znajduje się pizzeria. Na lokalu pizzerii powinny być dane osobowe przedsiębiorcy, który jest albo właścicielem lokalu albo najemcą. Spółdzielnia, jeśli wynajmuje lokal nie jest zobowiązana wskazywać danych najemcy lokalu. Można w pozwie określić, że chodzi o przedsiębiorcę prowadzącego działalność gastronomiczną w lokalu X pod adresem Y. Nie musi być określony adres zamieszkania przedsiębiorcy. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego powództwo o roszczenie majątkowe przeciwko przedsiębiorcy można wytoczyć przed sąd, w którego okręgu znajduje się zakład główny lub oddział, jeżeli roszczenie pozostaje w związku z działalnością tego zakładu lub oddziału.
Fakt nieprzyjemnych zapachów można stwierdzić w każdy możliwy sposób. Oczywiście jeśli będzie to wątpliwe dla sądu może być przeprowadzona wizja lokalna albo sąd lub strona może powołać biegłych na stwierdzenie owej okoliczności.