Informacja o upadłości spółki z o.o.

Pytanie:

"Mam dłużnika - spółkę z o.o. i mam zamiar skierować przeciwko niej pozew o zapłatę. Jednakże należność jest bardzo wysoka, więc i kwota wpisu sądowego będzie niemała. Chciałbym najpierw sprawdzić, czy spółka ta nie złożyła wniosku o ogłoszenie upadłości lub czy nie ogłoszono już jej upadłości (wówczas nie składałbym pozwu). W jaki sposób najszybciej sprawdzić, czy nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub jej nie ogłoszono?"

Odpowiedź prawnika: Informacja o upadłości spółki z o.o.

Najszybszym sposobem uzyskania informacji, czy przeciwko określonemu podmiotowi działającemu w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością toczy się postępowanie upadłościowe, jest wgląd do aktualnego odpisu spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Dane te winny być zawarte w rubryce 5 - Informacje o postępowaniu upadłościowym, rubryce 6 - Informacje o postępowaniu układowym. Warto również zwrócić uwagę na treść rubryki 3 - Informacje o zabezpieczeniu majątku dłużnika poprzez zawieszenie prowadzonych przeciwko niemu egzekucji, o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z uwagi na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Warto spróbować także wystąpić z informacją do wydziału upadłościowego sądu gospodarczego właściwego ze względu na siedzibę tej spółki z informacją, czy nie wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości tego podmiotu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika