e-prawnik.pl Porady prawne

Jak często muszą odbywać się posiedzenia Rady Nadzorczej w Spółce Akcyjnej

Pytanie:

RN spółki akcyjnej X, zgodnie z obowiązującym ją obecnie regulaminem RN, zbiera się minimum 1 raz na kwartał (tj min. 4 razy w roku). Statut spółki akcyjnej i pozostałe wewnętrzne regulaminy nie regulują tej kwestii. Czy RN może zmienić swój regulamin tak, żeby posiedzenia odbywały się tylko 3 razy w roku (czy będzie to zgodne ze wszystkimi zewnętrznymi aktami prawnymi regulującymi działania spółek akcyjnych)?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Jak często muszą odbywać się posiedzenia Rady Nadzorczej w Spółce Akcyjnej

26.5.2014

Zasadniczo posiedzenia rady nadzorczej zwołuje jej przewodniczący. Obowiązany jest on zwołać posiedzenie rady nadzorczej: 
1) co najmniej trzy razy w roku obrotowym (art. 389 § 3); 
2) w każdym przypadku, gdy według oceny przewodniczącego rady zachodzi taka potrzeba (art. 389 § 3); 
3) na żądanie zarządu (art. 389 § 1); 
4) na żądanie każdego członka rady nadzorczej (art. 389 § 1).

Oprócz wyżej wymienionego przepiu art 389 ksh nie znajdujemy innej normy prawnej regulującej ilość posiedzeń rady nadzorczej spółki akcyjnej. W konsekwencji należy wskazać, iż planowana zmiana regulaminu Rady Nadzorczej, wobec braku odmiennej regulacji w Statucie spółki i innych dokumentach wewnętrznych, będzie zgodna z przepisami prawa.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ