Jak obronić się przed licytacja nieruchomości?

Pytanie:

"Sytuacja: Sytuacja: Przedmiotowa nieruchomość należy do majątku osobistego mojego męża ( działka darowizna, dom w stanie surowym wybudowany podczas pierwszego małżeństwa męża). Jestem w niej zameldowana i mieszkam od 14.03.1991r. Mamy wspólne dzieci w wieku 18 i 17 lat. W 1999r zawarliśmy związek małżeński. Poczyniłam nakłady na rozbudowę i wykończenie domu zarówno z majątku osobistego, jak i wspólnego. Od 2002 r jesteśmy w faktycznej separacji, od dwóch lat mąż praktycznie nie mieszka w domu. W lutym 2010 dowiedziałam się od komornika, że nieruchomość została zajęta przez komornika z tytułu długu męża w stosunku do pierwszej żony- finał po 20-latach podziału majątku ( ok 90 tyś). Mąż nie jest zainteresowany ratowaniem domu, gdyż zdaje się jest mu to na rękę, spłaci byłą żonę i pozbędzie się drugiej. A ze sprzedaży domu zostaną mu pieniądze na życie z nową partnerką. W tej chwili toczy się sprawa w sądzie o rozdzielność majątkową z datą wsteczną, abym mogła wystąpić o podział majątku, i zabezpieczyć kwotę ze sprzedaży na zwrot moich nakładów na majątek osobisty męża. Od 2002 sama spłacam kredyt hipoteczny wzięty wspólnie na wykończenie domu męża ( stąd ta data wsteczna w pozwie), utrzymuję sama nieruchomość- ogrzewanie, remonty, utrzymuję sama wspólne dzieci od marca 2010 nie otrzymuję alimentów zasądzonych po 400 zł na dziecko- sprawa u komornika. w tej chwili mąż jest zarejestrowany jako bezrobotny i praktycznie nie szuka pracy, czeka na licytację, aby z uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy pospłacać wszystkie długi, czyli spłacić byłą żonę , kredyt hipoteczny i alimenty. Czy jeżeli dojdzie do licytacji przed uzyskaniem przeze mnie tytułu prawnego ( tj. wniesienia pozwu o podział majątku i zabezpieczenie kwoty z tytułu nakładów) mam jakieś i jeśli tak to jakie prawa do zgłoszenia przed licytacją ? "

Odpowiedź prawnika: Jak obronić się przed licytacja nieruchomości?

Ze stanu faktycznego wynika, że będzie dążyć Pani zdo niesienia wspólności majątkowej oraz do podziału majątku wspólnego. Zakładamy, że główną kwestią w całej sprawie są nakłady poczynione przez Panią na rzeczoną nieruchomość. O uzasadnionej wysokości takich nakładów orzeknie w odpowiednim postępowaniu sąd. Zgodnie bowiem z art. 567 k.p.c. w postępowaniu o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami sąd rozstrzygnie o żądaniu ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym oraz o tym, jakie wydatki, nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego lub odwrotnie podlegają zwrotowi. W razie zaistnienia sporu co do ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym sąd może w tym przedmiocie orzec postanowieniem wstępnym.

Niestety, wydaje się, że nie przysługuje Pani prawo wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego.  Powództwo przeciwegzekucyjne (tzw. ekscydencyjne) może wytoczyć osoba trzecia żądając w nim zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Prawa, o które tutaj chodzi to przede wszystkim:

- własność,

- współwłasność,

- użytkowanie wieczyste,

- użytkowanie rzeczy lub praw,

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Ustawodawca przewidział miesięczny termin na wytoczenie powództwa, który biegnie od dnia, w którym osoba trzecia dowiedziała się o naruszeniu jej prawa. Oczywiście, może Pani wykazywać, że została zawarta między Pania a mężem umowa użytkowania nieruchomości i na tej podstawie wystąpic z powództwem przeciwegzekucyjnym. Trudno jednak rozstrzygnać, jakie będzie postanowienie sądu w tej sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika