Jeden pełnomocnik dla dwóch stron umowy

Pytanie:

"Spółka z o. o. posiada dwóch wspólników. Jeden ze wspólników jest prezesem tejże spółki. Prezes podpisuje umowę z innym podmiotem (osobą fizyczną), gdzie występuje również jako pełnomocnik działający w imieniu osoby fizycznej. Reasumując z jednej strony prezes reprezentuje spółkę, z drugiej jest pełnomocnikiem osoby fizycznej zawierającej umowę ze spółką. Czy powyższy przypadek podpada pod ograniczenia wynikające z art. 210 § 1 ksh?"

Odpowiedź prawnika: Jeden pełnomocnik dla dwóch stron umowy

Art. 210 kodeksu spółek handlowych reguluje wyłącznie umowy między spółką a członkiem zarządu. Do przedmiotowych umów można zaliczyć np. umowę: najmu, pożyczki, o pracę, o wdrożenie projektu racjonalizatorskiego itp.

Jak wynika z powyższego, regulacji art. 210 ksh podlegają sytuacje, w których stronami umowy są spółka i członek zarządu. W przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z umową zawartą między spółką a osobą trzecią, której pełnomocnikiem jest członek zarządu, a więc nie działa on na własną rzecz i we własnym imieniu.

W związku z powyższym w tym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 210 ksh.

Ograniczeniem w niniejszej sprawie może być jedynie art. 108 kodeksu cywilnego, który wskazuje, że pełnomocnik nie może reprezentować obydwóch stron czynności prawnej, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy.

Interes mocodawcy jest szerokim pojęciem i dotyczy zarówno stanu prawnego, jak i faktycznego. Jeżeli więc interes mocodawcy nie jest naruszony albo co innego wynika z treści umocowania, ustawa wówczas dopuszcza sytuację, w której pełnomocnik reprezentuje obie strony umowy.

W kwestii dokonywania czynności prawnej przez pełnomocnika z „samym sobą” odsyłamy Państwa do artykułu zatytułowanego Czy pełnomocnik może „sam z sobą” dokonywać czynności prawnej?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika