Kadencja członka zarządu

Pytanie:

"Z umowy spółki z o.o wynika, iż wspólnik nie określił kadencji członków zarządu spółki - zastosowanie znajduje przepis art.202 par. 1 k.s.h, z którego wynika, iż mandat członka zarządu wygasa zawsze z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez niego funkcji. Czy co rok po zatwierdzeniu spr.finans. należy podejmować uchwałę na tajnym głosowaniu ( art.247 par.2 k.s.h.) dotyczącą odwołania i powołania członków zarządu ? Czy chcąc określić dłuższą kadencję członka zarządu wystarczy podjąć stosowną uchwałę na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników czy należy zmienić zapis w umowie spółki ? Jakie jest najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Kadencja członka zarządu

W przypadku, gdy umowa spółki nie zawiera postanowień określających długość kadencji członków zarządu lub stwierdzenia, że zostają oni powołani na czas nieoznaczony, kadencja zarządu z mocy prawa trwa jeden rok. Mandaty członków zarządu wygasają z chwilą odbycia zgromadzenia, na którym dokonano zatwierdzenia sprawozdania finansowego za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia przez nich funkcji. Jeśli wspólnicy chcą przez dłuższy okres czasu powoływać na stanowisko członków zarządu te same osoby, najbardziej celowym rozwiązaniem wydaje się przegłosowanie uchwały o zmianie umowy spółki i dodanie do jej treści postanowień dotyczących długości kadencji zarządu. Dla ustanowienia dłuższej kadencji nie jest wystarczająca sama tylko uchwała ZZW w tej kwestii; konieczna jest uchwała o zmianie umowy spółki. Jeśli zmiana taka nie zostanie wprowadzona, istotnie niezbędne będzie ponowne podejmowanie uchwały o powołaniu członków zarządu po zakończeniu każdej kolejnej rocznej kadencji (czyli na Zgromadzeniu Wspólników zatwierdzającym sprawozdanie finansowe i sprawozdanie zarządu z prowadzenia spraw spółki za dany rok obrotowy, bo wtedy wygasają mandaty członków zarządu).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika