Konfuzja użytkowania i udziału w nieruchomości
Pytanie:
"Pan X był dożywotnim użytkownikiem 1/2 nieruchomości. W wyniku postępowania spadkowego stał się właścicielem 1/4 nieruchomości. Czy jego użytkowanie wygasło w myśl reguły, że prawo wyższe pochłania prawo niższe? "
Odpowiedź prawnika: Konfuzja użytkowania i udziału w nieruchomości
Gdy osoba będąca podmiotem danego prawa staje się jednocześnie podmiotem wszystkich wynikających z tego prawa obowiązków, mamy do czynienia z tzw. konfuzją. Gdy dojdzie do konfuzji użytkowania oraz własności, to rzeczywiście użytkowanie wygasa (nie można być użytkownikiem własnej rzeczy).
Opisana w pytaniu sytuacja jest o tyle szczególna, że doszło do dziedziczenia tylko udziału w nieruchomości. Zgodnie z poglądami doktryny prawniczej w przypadku użytkowania należy przyjąć, że w zakresie udziału we własności nabytego przez użytkownika użytkowanie wygasa wskutek konfuzji, natomiast utrzymuje się na udziałach pozostałych współwłaścicieli (por. S. Rudnicki, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Warszawa 2006 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, wydanie VII, komentarz do art. 247, teza 2). Pan X jest zatem właścicielem 1/4 nieruchomości, a dodatkowo użytkownikiem 1/2 udziału w nieruchomości każdego z pozostałych współwłaścicieli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?