Konieczność uzasadnienia podwyżki czynszu

Pytanie:

Ostatni raz czynsz podniosłem w maju 2005 roku, dając jednocześnie wypowiedzenie w styczniu. Czy teraz wypowiedzenie może być krótsze, np. miesięczne? Obecnie czynsz jest mniejszy niż 3% wartości odtworzeniowej. O ile maksymalnie mogę podnieść czynsz bym nie musiał tego uzasadniać - czy tylko do wartości odtworzeniowej czy jakiś procent powyżej tej stawki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin ten ustawowo wynosi 3 miesiące, ale strony w umowie mogą ustalić termin dłuższy.

Uzasadnienie jest wymagane, gdy w wyniku podwyżki wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu przekroczy w skali roku 3 % wartości odtworzeniowej lokalu. W takiej sytuacji najemca może na piśmie żądać, aby właściciel w terminie 7 dni przedstawił pisemnie przyczynę podwyżki i jej kalkulację. W ciągu 2 miesięcy od dnia wypowiedzenia lokator może zakwestionować taką podwyżkę, wnosząc pozew do sądu.

Wynika z tego, iż dopóki czynsz nie przekroczy w skali roku 3% wartości odtworzeniowej lokalu, nie będzie konieczne uzasadnienie podwyżki.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: