Konsekwencje podatkowe odszkodowania z AC

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada samochód osobowy wpisany do ewidencji środków trwałych i dokonuje odpisów amortyzacyjnych (nie przysługiwało odliczenie VAT). Samochód posiada ubezpieczenie AC. W wyniku kolizji drogowej samochód został uszkodzony i firma ubezpieczeniowa dokonuje wypłaty odszkodowania z AC. Wypłata następuje - zgodnie z warunkami polisy - na rzecz warsztatu dokonującego naprawy samochodu. Jakie konsekwencje podatkowe spowoduje ta sytuacja dla posiadacza pojazdu - chodzi o powstałą szkodę, wypłatę odszkodowania oraz przychód i koszty podatkowe dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą?"

Odpowiedź prawnika: Konsekwencje podatkowe odszkodowania z AC

Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym. Zatem, jeśli samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym (auto-casco), koszty remontu powypadkowego samochodu będą kosztem uzyskania przychodów.

Natomiast otrzymane odszkodowanie podatnik powinien wykazać jako przychód do opodatkowania, gdyż zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Dotyczy to także sytuacji, gdy odszkodowanie zostało przekazane przez ubezpieczyciela bezpośrednio wykonawcy naprawy. Jak wskazał Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna w piśmie z dnia 11 maja 2006 r. (sygn. PDI415/1/105/36/06), w takiej sytuacji podatnik uzyskuje przychód z działalności gospodarczej, tak jakby osobiście otrzymał odszkodowanie – w dacie otrzymania pieniędzy przez wykonawcę naprawy. Niezależnie od tego, że za fakturę zapłacił ubezpieczyciel, a nie bezpośrednio sam podatnik, ma on prawo zaliczyć kwotę z niej wynikającą w ciężar kosztów (gdy samochód był objęty ubezpieczeniem dobrowolnym AC) w kwocie netto, jeśli przysługuje mu prawo do odliczenia VAT.

Polecamy również:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika