Ustalenie sposobu korzystania z rzeczy wspólnej

Pytanie klienta:

""Domek jednorodzinny podzielony został aktem notarialnym (jedna księga wieczysta) na dwóch właścicieli po połowie. Wyszczególniono sposób użytkowania, zgodnie z którym jeden ze współwłaścicieli korzysta z lewej strony piwnicy i parteru w części mieszkalnej, a drugi z prawej strony piwnicy i piętra z poddaszem części mieszkalnej. Jak (przy braku porozumienia stron) traktować ciągi komunikacyjne, gdy schody do piwnicy (liczniki, zawory, dostęp do części prawej piwnicy) znajdują się po stronie lewej (jednego ze współwłaścicieli) i jak rozumieć sposób korzystania z klatki schodowej prowadzącej do górnej części domku (część schodów wewnątrz mieszkania na piętrze), gdy dostęp do komina jest możliwy z poddasza drugiego współwłaściciela? ""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z Kodeksem cywilnym każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli. Mimo istnienia umowy określającej sposób podziału nieruchomości do korzystania, każdy ze współwłaścicieli ma prawo dostępu do komina, liczników czy zaworów na równych zasadach. Są to obiekty, z których każdy ze współwłaścicieli może korzystać w całości niezależnie od pozostałych uprawnionych. W związku z tym, jeżeli w wyniku braku porozumienia między współwłaścicielami dostęp ten jest niemożliwy, współwłaścicielowi przysługuje roszczenie o dopuszczenie do współposiadania. Sprawy te podlegają rozpoznaniu w procesie. Pozew skierowany powinien być przeciwko współposiadaczowi utrudniającemu korzystanie z rzeczy wspólnej. Sąd rozstrzyga o obowiązkach pozwanego, określając takie obowiązki pozytywne (np.usunięcie przeszkody, blokującej dostęp do komina) lub negatywne (np. niestwianie przeszkód dla korzystania z liczników), które umożliwią faktyczne korzystanie z rzeczy wspólnej.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.