Koszty dokonania darowizny nieruchomości

Pytanie klienta:

""Moja mama i siostra będą przepisywały na mnie dom jako darowizna. Jakie są opłaty w związku z taką darowizna. Czy wartość domu musi zostać jakoś wyceniona? Jakie są opłaty i jak to się załatwia? ""

Odpowiedź prawnika:

Umowa darowizny udziału w nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Kosztami, które będą wchodzić w grę są:

  • taksa notarialna wraz z podatkiem VAT od taksy

  • opłata za wpis do księgi wieczystej

  • oraz ewentualnie podatek od darowizny

Wysokość maksymalnej (a więc notariusz może pobrać opłatę niższą) taksy notarialnej w przypadku umowy darowizny zależy od wartości czynności prawnej i została wskazana na naszych stronach we wskaźnikach-opłaty-taksa notarialna.

Za wartość przedmiotu czynności notarialnej przyjmuje się wartość podaną przez stronę (strony) czynności, z uwzględnieniem zasad przewidzianych w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Nie trzeba więc wykonywać wyceny nieruchomości przez specjalistę. W celu oszacowania wartości nieruchomości można zorientować się jakie są podawane w okolicy ceny porównywalnych nieruchomości przy sprzedaży i na tej podstawie, oszacować samemu wartość darowizny. Cena wskazana w akcie notarialnym będzie także stanowiła podstawę wymiary podatku od darowizny.

Opłata za dokonanie wpisu prawa własności w księdze wieczystej w chwili obecnej jest stała i wynosi co do zasady 200 zł, niezależnie od wartości nieruchomości. Kwestie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn jak również możliowości skorzystania z ulgi mieszkaniowej zostały natomiast szczegółowo omówione w artykule Podatek od spadków

Notariusz z chwilą sporządzenia aktu notarialnego powinien pobrać wszystkie opłaty, a więc zarówno taksę notarialną, opłatę za dokonanie wpisu do KW oraz podatek od spadków.