Koszty korespondencji z członkiem spółdzielni

Pytanie:

"Jestem właścicielem lokalu mieszkaniowego spółdzielni mieszkaniowej, ale mieszkam pod innym adresem stałego zamieszkania, a lokal dzierżawię innej osobie. Wiadomo, że wszelka korespondencja ze SM jest wrzucana do skrzynek pocztowych lokali mieszkaniowych. Chcąc mieć wgląd w wytyczne Spółdzielni pisemnie poinformowałem SM, że jako właściciel lokalu proszę o kierowanie wszelkiej korespondencji na adres mojego stałego zamieszkania a korespondencja wrzucana do skrzynek mnie nie interesuje, bo skrzynka pocztowa lokalu jest prywatną skrzynką osoby, która dzierżawi lokal mieszkalny i osoba ta nie jest związana prawnie ze SM. Przez okres ca 10 m-cy było wszystko OK. W dniu dzisiejszym za dowodem doręczenia otrzymałem pismo informujące, że jeżeli chcę otrzymywać korespondencję ze SM na mój adres stałego zamieszkania mam wpłacić kwotę ryczałtową w wys. 60 zł. na rok 2006 w terminie do 20 grudnia 2005 r. Wskazano nr konta i w jakim Banku. Powołano się na uchwałę Rady Nadzorczej SM z dnia 22.11.2005 r. Osobiście nie sprawdzałem tej Uchwały. Jestem tym pismem zbulwersowany, przecież terminowo opłacam czynsz, w którym jednym ze składników jest opłata eksploatacyjna podstawowa (1,50 zł x 64,10 m2 x 0,95). Dla mnie jest to naciąganie członka SM na dodatkowe koszty, myślę że sprawa nadaje się do prokuratury. Czy działanie spółdzielni jest zgodne z prawem? "

Odpowiedź prawnika: Koszty korespondencji z członkiem spółdzielni

CzÅ‚onkowie spółdzielni, którym przysÅ‚ugujÄ… spółdzielcze prawa do lokali, sÄ… obowiÄ…zani uczestniczyć w wydatkach zwiÄ…zanych z eksploatacjÄ… i utrzymaniem nieruchomoÅ›ci w częściach przypadajÄ…cych na ich lokale, eksploatacjÄ… i utrzymaniem nieruchomoÅ›ci stanowiÄ…cych mienie spółdzielni oraz w zobowiÄ…zaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczanie opÅ‚at zgodnie z postanowieniami statutu. Koszty dodatkowe poÅ‚Ä…czone z wysyÅ‚kÄ… na inny adres niż adres mieszkania wÅ‚asnoÅ›ciowego w spółdzielni nie powinny być pokrywane ze Å›rodków wspólnych. Nie ma podstaw, aby spółdzielnia ponosiÅ‚a dodatkowe koszty za wysyÅ‚kÄ™ korespondencji na adres wskazany przez, a nie na adres lokalu, z którego wynika czÅ‚onkostwo. JeÅ›li spółdzielnia wrzucaÅ‚a przesyÅ‚ki do skrzynki i nie ponosiÅ‚a w takim przypadku kosztów, to dlaczego miaÅ‚aby w stosunku do jednego z czÅ‚onków ponosić koszty zwiÄ…zane z jego żądaniem. Statut ustalać bowiem mógÅ‚, że zawiadomienie nastÄ™puje poprzez wrzucenie pisma do skrzynki. JeÅ›li czÅ‚onek domaga siÄ™ zawiadamiania go w inny sposób np. list polecony na inny adres to powinien ponieść tego koszty. JeÅ›li spółdzielnia żąda opÅ‚aty ryczaÅ‚towej, to w razie poniesienia wiÄ™kszych kosztów nie bÄ™dzie mogÅ‚a żądać uzupeÅ‚nienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Paulina 2013-03-09 22:21:42

    Jestem dokładnie w takiej samej sytuacji. POsiadam lokal mieszkalny w miescie innym niz adres zameldowania. Uważam, że w przypadku wrzucania pism do skrzynki naruszane jest moje prawo ochrony moich danych osobowych,moj najemca bowiem nie powinien miec dostepu do moich listów. Uwazam, że każde pismo urzędowe powinno być wysyłane na adres zameldowania - taki jaki mam w dowodzie!!! Gdy dzwonię do Spółdzielni by dowiedzieć się ile mam czynszu do zapłaty - słyszę odmowę odpowiedzi ze względu na ochronę danych, jak się ma moja ochrona do takiej sytuacji ( zaznaczam, że świstki ( bo nie mogę nazwać pism, które są niezakopertowane, wrzucone luzem do skrzynki inaczej ) w żaden sposób nie są zgodne z prawem o ochronie danych.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika