Koszty w postępowaniu nieprocesowym

Pytanie:

"Staram się o służebność gruntową w postaci drogi koniecznej. Właściciel nieruchomości, która ma być obciążona utrudnia mi to jak może, bez końca żądając ekspertyz, badań przez biegłego itd., oczywiście na mój koszt jako wnioskodawcy. Czy sąd może uwzględnić wniosek, który zamierzam sporządzić - o całkowite lub częściowe obciążenie uczestnika kosztami, które nie są uzasadnione? Ostatnio (co jest przyczyną tego pytania) uczestnik zażądał ekspertyzy biegłego drogownictwa. Ja nie potrzebuję budować drogi, tylko przedostać się przez czyjąś łąkę na swoją łąkę. Czy w mojej sytuacji uczestnik może żądać takich opinii bez końca na mój koszt? Czy jest jakiś przepis umożliwiający obciążenie drugiego uczestnika przynajmniej częściowe kosztami?"

Odpowiedź prawnika: Koszty w postępowaniu nieprocesowym

Co doi zasady każdy uczestnik postępowania ponosi koszty związane z jego udziałem w postępowaniu. Jeżeli jest kilku uczestników, to co do zasady powinni oni ponosić koszty postępowania w równym stopniu. Jednakże na podstawie art. 520 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, jeżeli uczestnicy są w różnym stopniu zainteresowani w wyniku postępowania lub interesy ich są sprzeczne, sąd może stosunkowo rozdzielić obowiązek zwrotu kosztów lub włożyć go na jednego z uczestników w całości. To samo dotyczy zwrotu kosztów postępowania wyłożonych przez uczestników. Ponieważ postępowanie o ustanowienie służebności prowadzone jest w interesie wnioskodawcy, co do zasady to on powinien ponieść koszty związane z toczącym się postępowaniem. Może Pan oczywiście złożyć wniosek o obciążenie kosztami sporządzonej opinii przez biegłego drugiego uczestnika postępowania, ale o obciążeniu kosztami decyduje sąd w postanowieniu kończącym postępowanie w sprawie. Wniosek ten należy złożyć w toku postępowania. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 14 maja 1965 r. sygn. akt III CO 73/64 uczestnik postępowania, który nie żądał w toku tego postępowania zasądzenia na jego rzecz kosztów postępowania, nie może po jego zakończeniu dochodzić w drodze odrębnego powództwa zasądzenia tych kosztów.

O dopuszczeniu dowodu, bądź odrzucenia go jako bezzasadnego decyduje sąd. Jeżeli więc sąd uzna, że wniosek dowodowy zgłoszony przez uczestnika jest bezzasadny, bądź zmierza jedynie do przedłużenia postępowania, odrzuci ten wniosek. Jeżeli sąd dopuścił zgłoszony przez uczestnika wniosek, oznacza to, że jego przeprowadzenie uznał za konieczne do wyjaśnienia stanu faktycznego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika