Koszty złożenia świadczenia do depozytu sądowego
Pytanie:
"Jeżeli chciałabym wystąpić do sądu z wnioskiem o zezwolenie na złożenie określonej kwoty pieniężnej do depozytu sądowego, bo wierzyciel nie przyjmuje z mojej strony świadczenia, to ja ponoszę opłatę za złożenie przedmiotu świadczenia. Przeczytałam w ustawie z 28 lipca 2005 r o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, że opłata za wniosek wynosi 100 zł. Czy ja ponoszę tylko tę opłatę, czy sąd może mnie obciążyć jeszcze innymi kosztami?"
Odpowiedź prawnika: Koszty złożenia świadczenia do depozytu sądowego
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Powołany w pytaniu art. 67 ustawy stanowi, iż opłata stała 100 zł ponoszona jest z tytułu złożenia przedmiotu do depozytu sądowego. Jest to opłata składana wraz z wnioskiem o wydanie przez sąd zezwolenia w sprawie złożenia przedmiotu do depozytu sądowego. Zezwolenie takie jest wydawanie w postępowaniu nieprocesowym. Po jego wydaniu dłużnik może fizycznie złożyć rzecz do depozytu (tylko w wyjątkowych przypadkach można złożyć przedmiot przed zezwoleniem sądu).
Oprócz opłaty dłużnik zobowiązany będzie do uiszczenia kosztów związanych ze złożeniem przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego. Mogą to być np. koszty przewozu, utrzymania i przechowania rzeczy lub zwierząt będących przedmiotem świadczenia. Jeśli złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego jest ważne, wówczas taka czynność ma skutki takie same jak spełnienie świadczenia i co więcej zobowiązuje wierzyciela do zwrotu dłużnikowi kosztów złożenia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?