Kotłownia developera w budynku wspólnoty

Pytanie:

"Jestem przed popisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania od firmy developerskiej. Mam kilka wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cej treÅ›ci samego aktu. W budynku zostaÅ‚ wyodrÄ™bniony lokal użytkowy – kotÅ‚ownia. WÅ‚aÅ›cicielem tego lokalu pozostaje developer stajÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie jednym z czÅ‚onków wspólnoty. KotÅ‚ownia jest jedynym pomieszczeniem w budynku, w którym mógÅ‚by być zainstalowany wÄ™zeÅ‚ ciepÅ‚owniczy, ewentualnie kocioÅ‚ grzewczy- developer staÅ‚ siÄ™ jedynym dostawcÄ… ciepÅ‚ej wody użytkowej oraz co. Czy developer może nie zostawić mieszkaÅ„com pomieszczenia w budynku, w którym mogliby zainstalować wÄ™zeÅ‚ cieplny lub kocioÅ‚, gdyby nie chcieli korzystać z usÅ‚ug developera na dostarczanie ciepÅ‚a? Niejasne jest dla mnie też rozliczanie siÄ™ z ciepÅ‚a. Wspólnota dostaje rachunek za gaz plus koszty eksploatacji, a nie rachunek za ciepÅ‚Ä… wodÄ™. Czy pomiar powierzchni mieszkania powinien być przeprowadzony przy mojej obecnoÅ›ci i jakie sÄ… zasady pomiaru, tzn. czy jeÅ›li wprowadziÅ‚em zmiany (wyburzenie Å›cinek dziaÅ‚owych) zwiÄ™kszajÄ…ce powierzchniÄ™ mieszkania, developer może tÄ… powierzchniÄ™ doliczyć do powierzchni, którÄ… mi sprzedaje? W akcie jest również zapis dotyczÄ…cej zgody na prowadzenie ciÄ…gów ciepÅ‚owniczych przez dziaÅ‚kÄ™, która bÄ™dzie należeć do wspólnoty. CiÄ…gi te sÄ… prowadzone od wspomnianej kotÅ‚owni do budynków sÄ…siednich, które również bÄ™dÄ… zasilane z kotÅ‚owni w naszym budynku. Czy developer może zmuszać do podpisania takiej zgody? ProszÄ™ o akty prawne, gdzie mógÅ‚bym znaleźć materiaÅ‚y dotyczÄ…ce tych spraw. "

Odpowiedź prawnika: Kotłownia developera w budynku wspólnoty

Jeżeli plan budynku zakÅ‚adaÅ‚, iż bÄ™dzie siÄ™ w nim znajdowaÅ‚ lokal użytkowy przeznaczony na kotÅ‚owniÄ™, to lokal ten może być sprzedany w zasadzie każdej osobie, może też pozostać wÅ‚asnoÅ›ciÄ… developera. Warto zauważyć, że co do zasady na przesyÅ‚anie lub dystrybucjÄ™ paliw lub energii konieczna jest koncesja. Jednakże wyjÄ…tkiem od tej zasady jest dystrybucja paliw gazowych w sieci o przepustowoÅ›ci poniżej 1 MJ/s oraz przesyÅ‚anie lub dystrybucja ciepÅ‚a, jeżeli Å‚Ä…czna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW.  

Zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych budynków budynek powinien być (a więc ma to zapewnić dany inwestor w procesie budowlanym) wyposażony w urządzenia ogrzewcze.

TÄ… wymaganÄ… przepisami instalacjÄ™ ogrzewczÄ… wodnÄ… stanowi ukÅ‚ad poÅ‚Ä…czonych przewodów wraz z armaturÄ…, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urzÄ…dzeniami, znajdujÄ…cy siÄ™ za zaworami oddzielajÄ…cymi od źródÅ‚a ciepÅ‚a, takiego jak kotÅ‚ownia, wÄ™zeÅ‚ ciepÅ‚owniczy indywidualny lub grupowy, kolektory sÅ‚oneczne lub pompa ciepÅ‚a.  

W rzeczywistości więc developer może nie zostawić mieszkańcom pomieszczenia w budynku, w którym mogliby zainstalować węzeł cieplny lub kocioł, gdyby nie chcieli korzystać z usług developera na dostarczanie ciepła.

Teoretycznie mieszkaÅ„cy nie muszÄ… korzystać z energii dostarczanej przez developera. MogÄ… oni zawrzeć umowÄ™ z innym przedsiÄ™biorcÄ… energetycznym. PrzedsiÄ™biorstwo energetyczne zajmujÄ…ce siÄ™ przesyÅ‚aniem lub dystrybucjÄ… paliw gazowych lub energii jest obowiÄ…zane do zawarcia umowy o przyÅ‚Ä…czenie do sieci z podmiotami ubiegajÄ…cymi siÄ™ o przyÅ‚Ä…czenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest istnienie  technicznych i ekonomicznych warunków przyÅ‚Ä…czenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii oraz speÅ‚nienie przez żądajÄ…cego zawarcia umowy speÅ‚nienia warunków przyÅ‚Ä…czenia do sieci i odbioru. Jeżeli wÄ™zeÅ‚ cieplny nie może być zainstalowany w budynku, może być zainstalowany poza nim. Należy wiÄ™c naszym zdaniem uznać, że brak pomieszczenia w budynku nie oznacza, iż nie sÄ… speÅ‚nione warunki techniczne. Jednoznaczne potwierdzenie tego zdania jest jednak uzależnione od dokÅ‚adnego zapoznani siÄ™ ze stanem technicznym budynku. Warto przy tym wskazać, że umowÄ™ o dostarczanie ciepÅ‚a zawiera wspólnota, a nie pojedynczy wÅ‚aÅ›ciciel mieszkania. Sposób rozliczeÅ„ za dostarczone ciepÅ‚o i ogrzanie wody okreÅ›la umowa zawarta pomiÄ™dzy dostawcÄ… energii a wspólnotÄ…. 

Sposób opomiarowania mieszkania jest okreÅ›lony przez Polskie Normy, które sÄ… normami poza prawnymi. Po dokonaniu zmian na podstawie umowy miÄ™dzy developerem a przyszÅ‚ym nabywcÄ… mieszkania, opomiarowanie mieszkania nastÄ™puje po zakoÅ„czeniu prac budowlanych, a wiÄ™c także po zakoÅ„czeniu zmian.  

Oczywiście developer nie może zmusić do podpisania aktu notarialnego. Jeżeli przyszły nabywca nie zgodzi się na przeprowadzenie ciągów ciepłowniczych, to prawdopodobnie mieszkanie nie zostanie sprzedane.

Trudno w tym miejscu oceniać warunki aktu notarialnego w świetle prawdopodobnie zawartej wcześniej umowy przedwstępnej, gdyż nie są znane jej postanowienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika