Kotłownia developera w budynku wspólnoty
Pytanie:
"Jestem przed popisaniem aktu notarialnego sprzedaży mieszkania od firmy developerskiej. Mam kilka wÄ…tpliwoÅ›ci dotyczÄ…cej treÅ›ci samego aktu. W budynku zostaÅ‚ wyodrÄ™bniony lokal użytkowy – kotÅ‚ownia. WÅ‚aÅ›cicielem tego lokalu pozostaje developer stajÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie jednym z czÅ‚onków wspólnoty. KotÅ‚ownia jest jedynym pomieszczeniem w budynku, w którym mógÅ‚by być zainstalowany wÄ™zeÅ‚ ciepÅ‚owniczy, ewentualnie kocioÅ‚ grzewczy- developer staÅ‚ siÄ™ jedynym dostawcÄ… ciepÅ‚ej wody użytkowej oraz co. Czy developer może nie zostawić mieszkaÅ„com pomieszczenia w budynku, w którym mogliby zainstalować wÄ™zeÅ‚ cieplny lub kocioÅ‚, gdyby nie chcieli korzystać z usÅ‚ug developera na dostarczanie ciepÅ‚a? Niejasne jest dla mnie też rozliczanie siÄ™ z ciepÅ‚a. Wspólnota dostaje rachunek za gaz plus koszty eksploatacji, a nie rachunek za ciepÅ‚Ä… wodÄ™. Czy pomiar powierzchni mieszkania powinien być przeprowadzony przy mojej obecnoÅ›ci i jakie sÄ… zasady pomiaru, tzn. czy jeÅ›li wprowadziÅ‚em zmiany (wyburzenie Å›cinek dziaÅ‚owych) zwiÄ™kszajÄ…ce powierzchniÄ™ mieszkania, developer może tÄ… powierzchniÄ™ doliczyć do powierzchni, którÄ… mi sprzedaje? W akcie jest również zapis dotyczÄ…cej zgody na prowadzenie ciÄ…gów ciepÅ‚owniczych przez dziaÅ‚kÄ™, która bÄ™dzie należeć do wspólnoty. CiÄ…gi te sÄ… prowadzone od wspomnianej kotÅ‚owni do budynków sÄ…siednich, które również bÄ™dÄ… zasilane z kotÅ‚owni w naszym budynku. Czy developer może zmuszać do podpisania takiej zgody? ProszÄ™ o akty prawne, gdzie mógÅ‚bym znaleźć materiaÅ‚y dotyczÄ…ce tych spraw. "
Odpowiedź prawnika: Kotłownia developera w budynku wspólnoty
Jeżeli plan budynku zakładał, iż będzie się w nim znajdował lokal użytkowy przeznaczony na kotłownię, to lokal ten może być sprzedany w zasadzie każdej osobie, może też pozostać własnością developera. Warto zauważyć, że co do zasady na przesyłanie lub dystrybucję paliw lub energii konieczna jest koncesja. Jednakże wyjątkiem od tej zasady jest dystrybucja paliw gazowych w sieci o przepustowości poniżej 1 MJ/s oraz przesyłanie lub dystrybucja ciepła, jeżeli łączna moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW.
Zgodnie z rozporządzeniem o warunkach technicznych budynków budynek powinien być (a więc ma to zapewnić dany inwestor w procesie budowlanym) wyposażony w urządzenia ogrzewcze.
Tą wymaganą przepisami instalację ogrzewczą wodną stanowi układ połączonych przewodów wraz z armaturą, pompami obiegowymi, grzejnikami i innymi urządzeniami, znajdujący się za zaworami oddzielającymi od źródła ciepła, takiego jak kotłownia, węzeł ciepłowniczy indywidualny lub grupowy, kolektory słoneczne lub pompa ciepła.
W rzeczywistości więc developer może nie zostawić mieszkańcom pomieszczenia w budynku, w którym mogliby zainstalować węzeł cieplny lub kocioł, gdyby nie chcieli korzystać z usług developera na dostarczanie ciepła.
Teoretycznie mieszkańcy nie muszą korzystać z energii dostarczanej przez developera. Mogą oni zawrzeć umowę z innym przedsiębiorcą energetycznym. Przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci z podmiotami ubiegającymi się o przyłączenie do sieci, na zasadzie równoprawnego traktowania. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest istnienie technicznych i ekonomicznych warunków przyłączenia do sieci i dostarczania tych paliw lub energii oraz spełnienie przez żądającego zawarcia umowy spełnienia warunków przyłączenia do sieci i odbioru. Jeżeli węzeł cieplny nie może być zainstalowany w budynku, może być zainstalowany poza nim. Należy więc naszym zdaniem uznać, że brak pomieszczenia w budynku nie oznacza, iż nie są spełnione warunki techniczne. Jednoznaczne potwierdzenie tego zdania jest jednak uzależnione od dokładnego zapoznani się ze stanem technicznym budynku. Warto przy tym wskazać, że umowę o dostarczanie ciepła zawiera wspólnota, a nie pojedynczy właściciel mieszkania. Sposób rozliczeń za dostarczone ciepło i ogrzanie wody określa umowa zawarta pomiędzy dostawcą energii a wspólnotą.
Sposób opomiarowania mieszkania jest określony przez Polskie Normy, które są normami poza prawnymi. Po dokonaniu zmian na podstawie umowy między developerem a przyszłym nabywcą mieszkania, opomiarowanie mieszkania następuje po zakończeniu prac budowlanych, a więc także po zakończeniu zmian.
Oczywiście developer nie może zmusić do podpisania aktu notarialnego. Jeżeli przyszły nabywca nie zgodzi się na przeprowadzenie ciągów ciepłowniczych, to prawdopodobnie mieszkanie nie zostanie sprzedane.
Trudno w tym miejscu oceniać warunki aktu notarialnego w świetle prawdopodobnie zawartej wcześniej umowy przedwstępnej, gdyż nie są znane jej postanowienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?