Kradzież w firmie a zwolnienie dyscyplinarne

Pytanie:

"Pracownik, który pełni w firmie obowiązki kierowcy zaopatrzeniowca przywłaszczał sobie pieniądze od odbiorców za dostarczony towar. Było to trudne do natychmiastowego wykrycia ponieważ odbiorcy płacili z opóźnieniem i nie zawsze za całą fakturę. Po jakimś czasie sprawa wyszła na jaw ponieważ firma zaczęła domagać się pieniędzy za rzekomo niezapłacone faktury. Odbiorcy dostarczyli potwierdzenie odbioru gotówki przez wspomnianego pracownika. Suma zdefraudowana przez pracownika to około 10 tys złotych. Pracownik twierdzi, że nie wie jak to się stało i brakujące pieniądze zobowiązał się oddać. Dotychczas oddał kilkanaście procent przywłaszczonej kwoty. Z jakiego artykułu kodeksu pracy pracodawca może natychmiast zwolnić pracownika i czy przy takiej kwocie kradzieży ma obowiązek zgłosić sprawę organom ścigania?"

Odpowiedź prawnika: Kradzież w firmie a zwolnienie dyscyplinarne

Zgodnie z art. 52 kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem, 

  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. 

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.

W opisanym stanie faktycznym mamy do czynienia na pewno z pkt. 1 w/w przepisy, a mianowicie, do podstawowych obowiązków pracownika, należy rozliczanie się z pracodawcą z pieniędzy uzyskanych od kontrahentów. Brak przekazanie przedmiotowych pieniędzy pracodawcy będzie stanowiło ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Można również powołać się na pkt. 2 niniejszego przepisu, z tym że należy udowodnić, że pracownik dokonał kradzieży (przywłaszczenia). Przede wszystkim należałoby złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa (nie wykroczenia albowiem kwota skradzionej kwoty jest wyższa niż 250 zł). Przypominamy, że pracodawca ma obywatelski obowiązek zgłaszania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, w wypadku powzięcia wiadomości o czynie przestępnym. Brak spełnienia takiego obowiązku nie będzie skutkował żadną sankcją. Jeżeli pracownik dobrowolnie odda skradzioną kwotę, wówczas można zaniechać zawiadomienia o przestępstwie. Podkreślamy jednak, że fakt oddania pieniędzy nie świadczy o braku czynu przestępnego. Pracownik dopuścił się przestępstwa kradzieży i powinien za to odpowiadać, a fakt oddania skradzionej kwoty może mieć wpływ na złagodzenie kary.

W powyższym przedmiocie uprzejmie prosimy zapoznać się z treścią artykułów zatytułowanych:

  1. Odpowiedzialność pracownika za powierzone mienie oraz umowna odpowiedzialność wspólna pracowników

  2. Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną pracodawcy, zasady ogólne


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika