Krótkoterminowa umowa zlecenie
Pytanie:
"Firma A wynajmuje swojego pracownika Jana Kowalskiego zatrudnionego na umowie o pracę firmie B. Wg zamówienia Jan Kowalski ma wykonywać pracę programistyczne dla firmy B. Strony nie zawarty porozumienia o zakazie zatrudnienia. Firma B chce podpisać krótkoterminową umowę zlecenia (na kilka dni) z Janem Kowalski na prace związane ze wsparciem telefonicznym dla klienta podczas wdrożenia systemu.Czy firmie B mogą grozić jakiś konsekwencje z tytułu podpisania umowy zlecenia z Janem Kowalski?"
Odpowiedź prawnika: Krótkoterminowa umowa zlecenie
Zasadniczo nie ma zakazu podejmowania innej pracy zarobkowej poza stosunkiem pracy, w szczególności gdy odbywa się to na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zagrożenie dla "firmy B" istotnie mogłoby wiązać się z stosowną klauzulą w umowie o "wynajem" pracownika, na mocy której pracowników ów, nie mógłby wykonywać innych prac (na każdej podstawie) na rzecz „firmy B”. Możemy mieć do czynienia zarówno z wprost wyrażoną klauzulą o takiej treści albo generalnemu obowiązkowi o przestrzeganiu zasadniczego czasu pracy pracownika (8 godzin w przeciętnym, czterdziestogodzinnym tygodniu pracy). W pierwszym wypadku w grę wchodzi odpowiedzialność odszkodowawcza (za niewykonanie postanowienia umownego) zależna od wykazania winy i szkody. W drugim wypadku ewentualna odpowiedzialność „firmy B” może mieć miejsce tylko w wypadku uznania dodatkowego „zlecenia” za świadczenie pracy w ramach stosunku pracy. Jednakże w sytuacji gdy mamy do czynienia z jednorazową, swoiście doraźną usługą (kilka dni), w zasadzie wyłączona jest możliwość uznania takiej działalności za stosunek pracy. W szczególności gdy mamy do czynienia z realizacją określonego celu (trudno to stwierdzić w odniesieniu do opisu, w sumie można też uznać, że wskazuje on jednak na umowę starannego działania), właściwego dla umowy o dzieło. Ponownie w zależności od treści umowy „wynajmu” pracownika, można uznać takie świadczenie za kontynuację stosunku pracy w „firmie A” – w tym wypadku aktualizują się jej obowiązki i odpowiedzialność odnośnie czasu pracy oraz odpoczynku pracownika, a „firma B” odpowiada za naruszenie umowy. Można też uznać taką działalność pracownika za nową umowę o prace, tym razem z „firmą B” c owiąże się z jego odpowiedzialnością jako pracodawcy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?