Kto ponosi koszty naprawy kanalizacji w budynku

Pytanie:

"Mieszkam w prywatnej kamienicy. Od kilku dni na suficie mojego sąsiada z dołu pojawiają się mokre plamy. W moim mieszkaniu wszystkie odpływy i rurki są suche. Być może nieszczelne są rury umieszczone w podłodze. Właściciel budynku chce mnie obarczyć kosztami ewentualnego remontu (tj. wymiana rur oraz położenia na nowo podłogi). Wprawdzie w umowie najmu mam napisane, że to ja pokrywam koszty bieżących napraw, jednak prawdopodobne nieszczelności nie powstały z mojej winy, a mieszkanie zostało przerobione z poddasza zaledwie półtora roku temu. Wtedy zrobiono tam kanalizację. Właściciel twierdzi, że to ja odpowiadam za stan kanalizacji w swoim mieszkaniu, nawet jeśli to jest pod podłogą. Kto faktycznie powinien sprawdzić kanalizację i pokryć koszty ewentualnej naprawy? Do kogo mogę zwrócić się o pomoc w tej sprawie?"

Odpowiedź prawnika: Kto ponosi koszty naprawy kanalizacji w budynku

Zgodnie z art. 681 Kodeksu cywilnego do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody.

Przepis ten skonkretyzowany został w art. 6b ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku. Najemcę obciąża naprawa i konserwacja:

  1. podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych;

  2. okien i drzwi;

  3. wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą;

  4. trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą;

  5. osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej;

  6. pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów;

  7. etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana;

  8. przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności;

  9. innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, a także malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Jeżeli naprawa lub konserwacja danego elementu nie została wyraźnie wymieniona w w/w przepisie, należy przyjąć, że koszt naprawy lub wymiany obciąża wynajmującego. Także w razie wątpliwości kogo obciąża naprawa lub wymiana danego elementu, należy przyjąć, że obciąża ona wynajmującego. Ponieważ wymiana rur instalacji wodnej i kanalizacyjnej nie została wprost wymieniona w art. 6b, dlatego należy przyjąć, że jego wymiana obciąża wynajmującego. Demontaż i ponowny montaż podłogi wiąże się z wymianą instalacji, dlatego również te koszty powinny obciążać wynajmującego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika