Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 212 § 2 Kodeksu cywilnego celem zniesienia współwłasności sąd może zarządzić sprzedaż publiczną rzeczy wspólnej stosowanie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego, tj. przepisów o egzekucji z nieruchomości (art. 921-1013 k.p.c.) ze zmianami wskazanymi w artykułach 1066-1071 k.p.c.
W toku egzekucji w celu zniesienia współwłasności nieruchomości w drodze sprzedaży publicznej odpowiednie zastosowanie mają więc m.in. te przepisy o egzekucji z nieruchomości, które dotyczą licytacji. Zgodnie z art. 976 § 1 k.p.c., stosowanym odpowiednio, w licytacji nie może brać udziału współwłaściciel licytowanej nieruchomości.
Natomiast art. 984 § 1 k.p.c. stanowi, iż jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli więc nie doszło do sprzedaży wskutek braku reflektantów, a jeden ze współwłaścicieli złożył wniosek o przejęcie nieruchomości, przejęcie to może być dokonane tylko przy odpowiednim stosowaniu przepisów o egzekucji z nieruchomości (art.1066). Niedopuszczalne jest natomiast ponowne orzekanie o zniesieniu współwłasności nieruchomości.