Licytacja nieruchomości a hipoteka
Pytanie:
"Nieruchomość obciążona jest hipoteką na rzecz banku, który udzielił kredytu do wysokości 65 % wartości nieruchomości. Raty kredytu spłacane są regularnie. Czy komornik może zająć i zlicytować nieruchomość w związku z długiem właściciela wobec innej instytucji pomimo, że na nieruchomości ustanowiona jest hipoteka? Czy bank może rozwiązać umowę kredytu, jeżeli dowie się, że toczy się egzekucja z nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu udzielonego przez bank (pomimo braku zaległości w spłacie i dobrej historii kredytowej)?"
Odpowiedź prawnika: Licytacja nieruchomości a hipoteka
Egzekucja z nieruchomości obciążonej hipoteką może być prowadzona zarówno na wniosek wierzyciela, na którego rzecz ustanowiono hipotekę (bank), jak i na wniosek innego wierzyciela (innej instytucji). W takiej sytuacji uczestnikami postępowania egzekucyjnego oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone (np. hipoteka) lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości, a gdy przedmiotem egzekucji jest użytkowanie wieczyste, także organ, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste. Jeżeli wierzyciel, który nie jest wierzycielem hipotecznym, wszczął egzekucję, to należności wierzyciela hipotecznego zostaną zaspokojone z sumy uzyskanej w ramach sprzedaży nieruchomości. Informacje na ten temat zawiera artykuł Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?
W podziale tej sumy biorą udział wszyscy wierzyciele hipoteczni, nawet jeśli nie pozywali wcześniej dłużnika o zapłatę i nawet wtedy, gdy wierzytelności nie są jeszcze wymagalne (w przypadku kredytu będą to więc raty, których termin zapłaty jeszcze nie nadszedł). Wierzyciel hipoteczny otrzymuje pieniądze pochodzące ze sprzedaży nieruchomości przed wierzycielem, który wszczął postępowanie egzekucyjne. Może się więc zdarzyć, że ten ostatni nie uzyska w ogóle zaspokojenia swojej wierzytelności. Może się tez zdarzyć, że w wyniku sprzedaży nieruchomości w trybie postępowania egzekucyjnego nie zostanie w pełni zaspokojona należność wierzyciela hipotecznego (banku). Nie stanowi to jednak samoistnej podstawy do wypowiedzenia umowy kredytu. Fakt, iż odpadło zabezpieczenie zobowiązania dłużnika w postaci hipoteki nie oznacza przecież, iż umowa nie będzie przez niego należycie wykonywana. Nie jest jednak wykluczone, że możliwość rozwiązania umowy kredytowej z powyższych powodów jest przewidziana w treści umowy z bankiem. Więcej informacji na temat egzekucji z nieruchomości zawiera artykuł Egzekucja z nieruchomości
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?