"Lojalka" w zamian za koszty szkolenia
Pytanie:
"Firma wysłała pracownika na szkolenie. Ponieważ pokrywa ona wszystkie koszty szkolenia zawarto umowę z pracownikiem i zamieszczono w niej klauzulę, iż pracownik zobowiązuje się do zapłaty 100% kosztów jeśli w ciągu 12 miesięcy odejdzie z pracy, 50% - 18 miesięcy odejdzie z pracy, 25% 24 miesiące wypowie umowę o pracę. Czy prawo reguluje limit czasowy w jakim można obciążać pracownika kosztami? Czy zwrot kosztów ustalony w sposób skokowy jest zgodny z prawem, czy należałoby obniżać co miesiąc % zwrot kosztów?"
Odpowiedź prawnika: "Lojalka" w zamian za koszty szkolenia
Należy wskazać na początku, że taka umowa jest traktowana jako odrębny rodzaj umowy a nie tylko jako klauzula w umowie o pracę. Z uwagi na obowiązującą w Polsce zasadę swobody zawierania i określania treści umów (byleby nie były sprzeczne z prawem i zasadami współżycia społecznego albo też dążyły do obejścia prawa) strony mogą taką umowę zawrzeć. Określenie sposobu ponoszenia kosztów przez pracownika zostało powiązane z terminem w jakim dokona on wypowiedzenia umowy o pracę. Należy zaznaczyć, że taki rodzaj umowy nie ogranicza pracownika w prawie do złożenia wypowiedzenia stosunku pracy.
Oba wskazane określenia spadku wartości udziału pracownika w kosztach szkolenia są uzależnione od czasu pozostawania pracownika z danym pracodawcą w stosunku pracy. Oba sposoby są dopuszczalne. Wolą stron jest takie uregulowanie, które zaakceptują i będzie ono dla nich dogodne.
Zatem zarówno miesięczny jak inny (roczny, półroczny) sposób określenia procentowego partycypowania w kosztach szkolenia przez pracownika jest możliwy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?