Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisanym przez Pana przypadku, jak i we wszystkich innych sprawach dotyczących mieszkań komunalnych rozstrzygające są przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz uchwała rady Pana miasta. Niestety nie sposób udzielić Panu precyzyjnej odpowiedzi, gdyż każda gmina sama ustala zasady i zapisuje je w uchwale. Odtąd stają się obowiązującym prawem. Zatem w pierwszej kolejności powinien Pan zapoznać się z tym właśnie dokumentem. W praktyce bardzo często się zdarza, iż nawet dwie sąsiadujące ze sobą gminy mogą mieć całkowicie różne kryteria przydziału lokali. W jednej na specjalne traktowanie mogą liczyć tylko pogorzelcy i lokatorzy walących się kamienic, w innej - także małżonkowie, którzy - choć po rozwodzie - żyją pod jednym dachem.
Z reguły jednak znaczenie mają pewne ustalone kryteria. Pierwszym jest co do zasady kryterium dochodowe, w którym punktem odniesienia jest najniższa emerytura. Jeśli Pana dochód niewiele ją przekracza, istnieje większe prawdopodobieństwo, iż zostanie Panu takie mieszkanie przyznane. Jeśli Pana dochód stanowi wielokrotność najniższej emerytury, raczej nie będzie Pan miał szans na mieszkanie komunalne (ewentualnie mógłby Pan wziąć udział w przetargu i zgodzić się płacić wyższy czynsz). Drugim kryterium jest kryterium zamieszkania, czyli warunkiem jest to, aby nie posiadał Pan żadnego tytułu prawnego do mieszkania, czyli np. umowy najmu, użyczenia, nie mówiąc już o własności. Największe szanse mają ci, którzy żyją na niewielkiej powierzchni (najwyżej 5 m kw. powierzchni pokoi na osobę), w przeludnionym mieszkaniu, bez wygód.
Poza tym niektóre gminy wprowadzają ekstrawarunki dla niektórych kandydatów, np. wychowanków domów dziecka, niepełnosprawnych, pogorzelców, osób eksmitowanych z prawem do lokalu socjalnego.
Jednak pomimo spełniania wymaganych warunków i tak to uchwała gminy precyzuje, w jakiej kolejności wnioski są rozpatrywane. Proszę pamiętać, iż każda gmina ustala własne zasady przydziału lokali. Kandydat dostaje propozycję obejrzenia proponowanego lokum, zapoznania się z jego warunkami technicznymi, położeniem.
Na podstawie powyższego należałoby zatem stwierdzić, iż w Pana przypadku gmina raczej postępuje prawidłowo. Wiele jednak zależy do postanowień uchwały, o której wspomniane zostało wcześniej. Co do zasady bowiem nie obowiązują w tej chwili już przepisy, które nadawały tego typu uprawnienia, iż każdemu kto jest zainteresowany gmina ma obowiązek „przydzielić” lokal mieszkalny.