Moment powstania wspólnoty mieszkaniowej

Pytanie:

"Wspólnota Mieszkaniowa powstaje w momencie wyodrębnienia pierwszego lokalu mieszkalnego (tak w każdym razie rozumiemy przepisy ustawy o własności lokali). Zatem jeżeli pierwszy lokal mieszkalny został przekazany właścicielowi (protokolarnie) przez inwestora budującego nowy budynek mieszkalny to czy już wówczas powstała Wspólnota Mieszkaniowa, czy dopiero po podpisaniu pierwszego aktu notarialnego przenoszącego prawa własności do lokalu? Jeżeli inwestor wie, kto jest przyszłym użytkownikiem obiektu budowlanego (ponieważ ma podpisane umowy na wybudowanie i sprzedaż wszystkich lokali) oraz przed terminem podpisania protokołu odbioru obiektu budowlanego (budynku jako całości) zostały przekazane właścicielom poszczególne lokale, to czy właściciele tychże lokali powinni zostać powiadomieni o terminie podpisywania protokołu odbioru nieruchomości i czy powinni brać udział w odbiorze nieruchomości (części wspólnej)? W umowach na wybudowanie lokali w tym budynku jako firma zarządzająca nieruchomością do czasu pierwszego zebrania członków Wspólnoty Mieszkaniowej wymieniony był "inwestor". Czy zatem inwestor może przekazać "sobie" jako firmie zarządzającej nieruchomość (część wspólna)?"

Odpowiedź prawnika: Moment powstania wspólnoty mieszkaniowej

Wskazać należy, iż do powstania odrębnej własności lokalu konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego oraz wpis prawa do księgi wieczystej. Tak więc do czasu ujawnienia w księgach wieczystych odrębnej własności pierwszego lokalu, wspólnota mieszkaniowa nie powstanie. Z tego też względu przyszli właściciele lokali nie muszą zostać powiadamiani i być obecni podczas czynności odbioru nieruchomości. Inwestor nie może przekazać „sobie” jako firmie zarządzającej nieruchomością części wspólnej nieruchomości, ponieważ część wspólna jest prawem związanym z prawem odrębnej własności lokalu. Część wspólna stanowi współwłasność wszystkich właścicieli odrębnych lokali i nie może stanowić przedmiotu odrębnej własności jednego właściciela.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika