Moment zawarcia umowy

Pytanie:

"Przekazałem do naprawy w warsztacie samochodowym samochód osobowy z zastrzeżeniem, że przed naprawą chcę poznać koszty naprawy i dopiero na tej podstawie wyrazić (lub nie) zgodę na naprawę. W umówiony dzień - gdy miałem poznać przybliżone koszty (po sprawdzeniu auta) właściciel warsztatu powiedział, że auto jest już naprawione i podał astronomiczną kwotę jako należność z tytułu naprawy. Ponieważ nie zgodziłem się na jej zapłatę (nie zaakceptowałem wcześniej tych kosztów) właściciel zażądał zapłacenia kosztów robocizny związanych ze wstępną analizą awarii oraz dodatkowo pewnej kwoty za to, że przyjął samochód w dzień świąteczny do warsztatu - nie robiąc przy nim tego dnia nic. a) Czy mogę odmówić zapłacenia tej kwoty \"za trzaśnięcie drzwiami\" (że użyję zwrotu znanego z opłat za TAXI) - o których właściciel nic nie wspominał kiedy oddawałem samochód? b) Czy w przypadku odmowy zapłacenia - moim zdaniem wygórowanych stawek właściciel warsztatu może \"zająć\" mi samochód tytułem nie zapłaconej usługi (która de facto nie doszła do skutku)? c) Czy gdyby tak się stało (pkt b) mogę wezwać Policję i odebrać auto?"

Odpowiedź prawnika: Moment zawarcia umowy

Na wstępie należy rozważyć, czy w ogóle - a jeżeli tak, to jakiego rodzaju - doszło do umowy pomiędzy właścicielem warsztatu a Panem. Zgodnie z przytoczonym przez Pana stanem faktycznym zlecił Pan warsztatowi jedynie wycenę naprawy samochodu, a nie jego naprawę. Dlatego też jedyną umowę, jaka pomiędzy Panami została zawarta jest umowa zlecenia wyceny naprawy samochodu. Nie doszło natomiast do umowy zlecenia naprawy samochodu. Zachowanie właściciela warsztatu należy w tym przypadku ocenić jako prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia, zgodnie z tytułem XXII kodeksu cywilnego. Prowadzący cudze sprawy bez zlecenia bez wiadomej mu woli osoby, której sprawy prowadzi, nie może żądać zwrotu poniesionych wydatków i odpowiedzialny jest za szkodę poniesioną przez osobę, której sprawy bez zlecenia prowadzi, chyba że wola tej osoby sprzeciwia się ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Należy stwierdzić, że Pańska wola nie czynienia żadnych napraw samochodu była doskonale właścicielowi warsztatu wiadoma, a przy tym wola taka nie sprzeciwia się ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Wobec tego właściciel warsztatu nie może od Pana żądać zwrotu poniesionych wydatków. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 755 k.c., jeżeli prowadzący cudzą sprawę dokonał zmian w mieniu osoby, której sprawę prowadzi, bez wyraźnej potrzeby lub korzyści tej osoby albo wbrew wiadomej mu jej woli, obowiązany jest przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie było możliwe, naprawić szkodę. Nakłady może zabrać z powrotem, o ile może to uczynić bez uszkodzenia rzeczy. Właściciel warsztatu mógłby więc zabrać np. wymienione drzwi i wstawić stare, zniszczone, gdy nie doprowadzi to do uszkodzenia rzeczy. W związku z tym, że właściciel warsztatu nie ma w stosunku do Pana roszczeń z tytułu zwrotu nakładów na rzecz poczynionych, nie może zastosować w analizowanym przypadku prawa zatrzymania (art. 461 par. 1 kodeksu cywilnego). Należy nadmienić, iż poprzez dokonanie naprawy samochodu wszedł bezprawnie w Pański zakres posiadania rzeczy, czym posiadanie to naruszył. Przysługuje więc Panu roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. W analizowanym przypadku nie wspomniał Pan o jakiejkolwiek umowie pisemnej pomiędzy Panem a właścicielem warsztatu. Dlatego też należy się spodziewać problemów dowodowych w ewentualnym sporze.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika