Nabycie nieruchomości dla małoletniego

Pytanie:

"Babcia chce zakupić działkę na rzecz 10-letniego wnuczka, chce aby wnuczek został właścicielem. Obydwoje rodzice dziecka żyją, ale nie chcą uczestniczyć w transakcji, jeśli to możliwe. Czy małoletni może zostać właścicielem nieruchomości? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić? Jeśli nie ma innej możliwości, to rodzice mogą reprezentować dziecko, ale czy jest to konieczne?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie nieruchomości dla małoletniego

Każdy człowiek od urodzenia aż do śmierci posiada zdolność prawną - a więc zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Każda osoba fizyczna może więc być właścicielem - tak ruchomości jak i nieruchomości. Prawo polskie przyznaje nawet taką zdolność osobie jeszcze nienarodzonej, pod warunkiem, że dziecko rodzi się żywe. Tzw. nasciturus (dziecko poczęte) może być więc np. spadkobiercą.

W przedstawionym przypadku, małoletni wnuk może zostać właścicielem nieruchomości. Nie można jednak zakwalifikować wskazanej czynności jako zakupu nieruchomości na rzecz wnuka. Faktycznie bowiem w niniejszej sytuacji dojdzie do dokonania dwóch czynności prawnych - umowy darowizny środków pieniężnych od babci i umowy nabycia nieruchomości.

W niniejszym stanie faktycznym zajdzie więc potrzeba dokonania następujących czynności:

  • zawarcia przez babcię umowy darowizny na rzecz małoletniego wnuka. Wobec tego, iż małoletni nie ma zdolności do czynności prawnych w tym zakresie, umowę w imieniu małoletniego zawrą jego rodzice jako przedstawiciele ustawowi i opiekunowie małoletniego,
  • zawarcia przez rodziców, również jako przedstawicieli ustawowych  małoletniego na jego rzecz umowy sprzedaży (kupna) nieruchomości.

Do dokonania powyższych czynności nie jest potrzebna zasadniczo zgoda sądu opiekuńczego, chyba że nieruchomość nabywana jest obciążona - przykładowo ustanowioną dla zabezpieczenia wierzytelności hipoteką. Natomiast bez udziału rodziców żadna z tych czynności nie może zostać skutecznie dokonana, wobec tego, iż małoletni nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych w zakresie podejmowanych czynności. Rodzice mogą natomiast ustanowić pełnomocnika do dokonania tych czynności, w formie aktu notarialnego (do zakupu nieruchomości; w przypadku darowizny forma ta nie jest konieczna).

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obydwie czynności zostały dokonane podczas jednej wizyty u notariusza - tak darowizna jak i umowa sprzedaży (kupna) winna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika