Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Każdy człowiek od urodzenia aż do śmierci posiada zdolność prawną - a więc zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków. Każda osoba fizyczna może więc być właścicielem - tak ruchomości jak i nieruchomości. Prawo polskie przyznaje nawet taką zdolność osobie jeszcze nienarodzonej, pod warunkiem, że dziecko rodzi się żywe. Tzw. nasciturus (dziecko poczęte) może być więc np. spadkobiercą.
W przedstawionym przypadku, małoletni wnuk może zostać właścicielem nieruchomości. Nie można jednak zakwalifikować wskazanej czynności jako zakupu nieruchomości na rzecz wnuka. Faktycznie bowiem w niniejszej sytuacji dojdzie do dokonania dwóch czynności prawnych - umowy darowizny środków pieniężnych od babci i umowy nabycia nieruchomości.
W niniejszym stanie faktycznym zajdzie więc potrzeba dokonania następujących czynności:
- zawarcia przez babcię umowy darowizny na rzecz małoletniego wnuka. Wobec tego, iż małoletni nie ma zdolności do czynności prawnych w tym zakresie, umowę w imieniu małoletniego zawrą jego rodzice jako przedstawiciele ustawowi i opiekunowie małoletniego,
- zawarcia przez rodziców, również jako przedstawicieli ustawowych małoletniego na jego rzecz umowy sprzedaży (kupna) nieruchomości.
Do dokonania powyższych czynności nie jest potrzebna zasadniczo zgoda sądu opiekuńczego, chyba że nieruchomość nabywana jest obciążona - przykładowo ustanowioną dla zabezpieczenia wierzytelności hipoteką. Natomiast bez udziału rodziców żadna z tych czynności nie może zostać skutecznie dokonana, wobec tego, iż małoletni nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych w zakresie podejmowanych czynności. Rodzice mogą natomiast ustanowić pełnomocnika do dokonania tych czynności, w formie aktu notarialnego (do zakupu nieruchomości; w przypadku darowizny forma ta nie jest konieczna).
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby obydwie czynności zostały dokonane podczas jednej wizyty u notariusza - tak darowizna jak i umowa sprzedaży (kupna) winna zostać zawarta w formie aktu notarialnego.